TOP 10 kanałów na YouTube dla nauki języków

29.07.2017

TOP 10 kanałów na YouTube dla nauki języków
Nauka języków

Treść.

 

BBC Learn English 

Speak English With Mister Duncan 

VOALearningEnglish 

Learn British English – Lessons at Britlish 

Deutsch für Euch 

DeutschlernenmitderDW

Get Germanized 

Learn French with FrenchPod101.com 

Easy Spanish with Milena 

Sgrammaticando 

 

Z tym że istnieje mnóstwo kursów języków obcych oraz oczywiście podręczników, wielu uczniom nie bardzo odpowiadają tradycyjne metody uczenia się języków. Niektórzy nie mają żadnej chęci siedzieć przy podręcznikach, niektórzy wcale nie mają czasu na prace z nimi, nie mówiąc już o fizycznym odwiedzaniu kursów. I w takich przypadkach najlepiej przydają się metody edukacyjne, które pojawiły się całkiem niedawno oraz rozwijają się teraz błyskawicznie.

Jedną z takich metod, jak Państwo mogą się domyślać, jest uczenie się języka obcego poprzez YouTube. W dniu dzisiejszym znajduje się na tej stronie internetowej niemało kanałów, założonych w celu wszystko obejmującej nauki języków obcych, wśród których oczywiście najbardziej popularnymi pozostają angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski. Kanały, specjalizowane na wymienionych językach, mogą Państwo zobaczyć poniżej. One pomagają w interaktywnym i zrozumiałym formacie rozwijać najróżnorodniejsze umiejętności językowe, nauczyć gramatyki, wymowy, poszerzyć słownictwo, dobrze nauczyć się mówić w wybranym języku i, rzecz jasna, rozumieć go. Z tym, że jest to wszystko całkowicie bezpłatne.

 

1. BBC Learn English

BBC można nazwać liderem, jeśli mówić o liczbie przydatnych materiałów do nauki języka angielskiego na YouTube. Kanał zawiera lekcje z gramatyki, słownictwa, wymowy. Jeszcze jedną ciekawą rzeczą w nim jest Study Tips i Idioms. Inną z ciekawych rzeczy są rozdziały o poradach i idiomach. W pierwszym nauczyciele udzielają porad na temat sposobów uproszczenia procesu uczenia się języka (na przykład, w jaki sposób najlepiej uczyć się nowych słów i pisać w języku angielskim), natomiast w rozdziale drugim mowa jest o różnych idiomach. Z tym że dla wygody studentów stworzone zostały tematyczne kolekcje idiomów. Na przykład pewne idiomy są z adnotacją zwierząt, drugie z kolorami, częściami ciała, jedzeniem, słownictwem sportowym.

Jedna z ciekawostek BBC to nauka języka angielskiego dzięki wiadomościom. Na przykład użytkownicy oglądają krótkie filmiki o aktualnej treści (na przykład film o urodzeniu „królewskiej” córki) i wraz z nimi nauczyciel wyjaśnia słowa kluczowe. Również uczyć się języka razem z BBC mogą Państwo za pomocą dostępnego animowanego serialu „Sąsiedzi” (200) i innych krótkich seriałów.

Jeżeli Państwo naprawdę chca polepszyć swój poziom angielskiego, zalecane jest nieograniczenia się do kanału na YouTube a kontynuowanie własnych szkoleń na specjalnej stronie internetowej BBC (www.bbc.co.uk/learningenglish). Znajdują się na niej audio i poprawne odowiedzi do nich, ćwiczenia, materiały gramatyczne dla różnych poziomów.

https://www.youtube.com/user/bbclearningenglish

 

Ten kanał nawet posiada z góry określony obowiązkowy harmonogram. Gdzie, załóżmy, poniedziałek to dzień słownictwa. Czyli na początku tygodnia, uczniowie uczą się nowych słów i ich lepszemu zapamiętywaniu. Wtorek - dzień gramatyki, środa - dzień wiadomości społecznych, politycznych oraz jakichkolwiek (technika uczenia się języka angielskiego poprzez czytanie wiadomości), czwartek - dzień komunikowania i piątek - dzień dramatu (oglądanie zabawnych filmów). Sobota i niedziela są dniami wolnymi.

 

TOP 10 kanałów na YouTube dla nauki języków

 

2. Speak English With Mister Duncan

Kanał nieco ekscentrycznego Brytyjczyka Pana Duncana jest niezwykły, między innym dlatego że nauka języka angielskiego na YouTube przebiega z nim bardzo zabawnie. Chociaż to nie oznacza, iż wszystkie filmiki tego lektora są o rodzaju humorystycznym. Tylko 90% ;) Chodzi o to, jak Mister Duncan dostarcza materiał: często żartuje, dziwakuje, gra, prowadzi intrygujące szepty.

Oprócz zwykłych zajęć z języka angielskiego na YouTube, nauczyciel czasem stwarza serię filmów tematycznych. W pewnym stopniu można je nazwać video dziennikami, gdyż nagrywa on je prawie codziennie przez cały miesiąc. Na przykład, obecnie kanał Pana Duncana ma taki szereg wideo: 31 Days of Dunctober (październikowy dziennik video), December Drop-in (grudzień), a także Misterduncan’s May Days (maj). Nagrywając filmiki, prezenter prawie zawsze nawiązuje do pory roku, jak również do tych zjawisk i cech, które są im właściwe. W swoich teledyskach on używa słownictwa tematycznego, które następnie tłumaczy. Na przykład, w serii majowej Pan Duncan jedzie na kwitnące łąki, w październiku jeden z odcinków był poświęcony mgłę w Wielkiej Brytanii, a w grudniu nauczyciel pokazywał jak ozdabia swój dom świątecznymi lampkami, w tym samym czasie opowiadając o angielskich wyrazach oraz idiomach ze słowem „światło” (czyli „light”) i podsumowuje rok, używając odpowiedniej leksyki.

Jeszcze na kanalę Mr. Duncana znajduje się ciekawa kolumna „The Word Stop” (która obecnie zawiera w sobie około 50 odcinków). W ciągu 2-5 minut, gospodarz kanału o nauce angielskiego na YouTube opowiada o konkretnym słowie bądź kilku.

Tym, dla których odbiór języka angielskiego w tym momencie nie będzie perfekcyjnym, spodoba się, że w każdym odcinku znajdą się napisu po angielsku i czasem po polsku.

https://www.youtube.com/user/duncaninchina

 

3. VOALearningEnglish

Główny nacisk na tym kanale kładzie się na uczenie się struktur znaczeniowych, które są niezbędne dla człowieka, który chce swobodnie porozumiewać się w języku angielskim. Na przykład w kategorii „English in a minute” nauczyciele odgrywają dialog, wyjaśniający tą lub inną idiomę (food for thought, clear the air, apple of one’s eye etc.). Każdy film oczywiście ma napisy, co bardzo ułatwia sprawę.

Również tu można nauczyć się języka angielskiego na YouTube poprzez oglądanie wybranych nowości oraz video na różne tematyki, takie jak edukacja, gospodarka, agronomia, medycyna, technologii i oczywiscie inne.

Wreszcie, kanał ma ciekawą kołumnę dotyczącą historii amerykańskiej, gdzie spiker czyta opowieści z klasycznej literatury amerykańskiej (na przykład O. Henry, Mark Tven). Z tym, że jeśli rozumienie języka jeszcze jest nieco skomplikowane, jest możliwość słuchania tych odcinków razem z jednoczesnym oglądaniem obrazków oraz czytaniem tekstu.

Jak to jest w przypadku BBC, zalecane jest uczenie się na odpowiedniej stronie internetowej Voice of America (learningenglish.voanews.com).

https://www.youtube.com/user/VOALearningEnglish

 

TOP 10 kanałów na YouTube dla nauki języków

 

4. Learn British English – Lessons at Britlish

Ten kanał nazwiemy jako niezbędny dla każdego, kto chce mówić po angielsku jak prawdziwy Anglik! Będąc skupionym tylko na brytyjskim angielskim, kanał jest perfekcyjny do zwiększenia swojego słownictwa i udoskonalenia gramatyki. Ponadto, tutaj w dość przystępny sposób zostają wyjaśnione najbardziej ekscytujące brytyjskie idiomatyczne zwroty, które na codzień są w stanie zawstydzić ucznia pod czas rozmowy z Brytyjczykami. Każdego, ale tylko nie słuchaczy tego YouTube kanału po angielsku!

 

https://www.youtube.com/channel/UCjTZTMhth_tufKanqdhKsWQ

 

Inne wybrane TOP programy z nauki angielskiego:

 

https://www.youtube.com/channel/UCz4tgANd4yy8Oe0iXCdSWfA

https://www.youtube.com/user/bizpod

https://www.youtube.com/user/JenniferESL

https://www.youtube.com/user/MinooAngloLink

 

5. Deutsch für Euch

Być może Państwo są nieco znudzeni standardowymi podręcznikami z ćwiczeniami monotonicznymi, wtedy wypada spróbować przełączyć się na dany kanał nauki języka niemieckiego na YouTube. Jego urocza młoda liderka uczyni fascynującym nawet najbardziej trudny materiał.

Główna wytyczna kanału „Deutsch für Euch” to gramatyka, sposób nauczania której prawdopodobnie nie ma sobie równych na YouTube. Kanał na razie składa się z kilkaset odcinków, obejmujące niemal wszystkie główne punkty potrzebne do opanowania języka niemieckiego.

 

https://www.youtube.com/user/DeutschFuerEuch

 

TOP 10 kanałów na YouTube dla nauki języków

 

6. DeutschlernenmitderDW

Zdaje się, jednym z najbardziej popularnych niemieckich kanałów informacyjno-rozrywkowych jest właśnie Deutsche Welle. Jest on stosowany zarówno do nauki niemieckiego, jak i do poszerzenia wiedzy na temat różnych dziedzin życia krajów niemieckojęzycznych i nie tylko.

Szczególnie popularną gałęzią rozwoju Deutsche Welle wśród studentów języka niemieckiego na YouTube jest Deutsche Welle - lernen Deutsch. Jest to osobny kanał, który jest skupiony na pogłębianiu znajomości języka niemieckiego, społeczeństwa, kultury, komunikowania. Wchodząc do playlisty kanału, można znaleźć przydatne informacje prezentowane w formacie video i obejmujące tematy leksykalne, elementy codziennej komunikacji, seriale pouczające. Zapoznawanie się z danym kanałem jest zalecane osobom, którzy już mają poziom A2 w niemieckim.

https://www.youtube.com/user/dwlearngerman

 

7. Get Germanized

Twórca i jedyny przeprowadzący tego kanału ustawił sobie ambitny cel nie tylko uczyć języka niemieckiego, ale też pomóc dowiedzieć się więcej na temat Niemiec. W tym celu, dzieli się on wieloma filmami poświęconymi tradycjom narodowym, kulturowym właściwościam praz innym niuansom życia w kraju.

Kanał jest przeznaczony przede wszystkim dla tych, którzy potrafią posługiwać się angielskim i chcą uczyć się języka niemieckiego jako kolejnego języka obcego. Z reguły nowe odcinki zostają opublikowane bardzo często, a mianowicie w każdą środę, piątek i niedzielę.

https://www.youtube.com/user/MeisterLehnsherr/featured

 

Inne, wybrane przez nas kanału na YouTube do nauki niemieckiego

https://www.youtube.com/channel/UCZwegPHTG4gvnR0WLzaq5OQ

https://www.youtube.com/channel/UClBrbJXNh2sFxOuvH4o5H9g

https://www.youtube.com/user/germanpod101

https://www.youtube.com/channel/UC1-MpIG20o6kzsu1I5SLXpQ/featured

 

8. Learn French with FrenchPod101.com

 

Doskonały kanał do nauki języka francuskiego, który zawiera podstawowe słownictwo i gramatykę! Każdy odcinek stwarza się w celu przedstawienia jednego małego pytania, więc trwa tylko 3-5 minuty. Jest to naprawdę wygodne, zwłaszcza gdy nie ma czasu na kurs całkowity. Chce się podkreślić doskonałą konstrukcję odcinków oraz wyluźniony stan prowadzących. Z nimi nigdy nie da się znudzić!

 

https://www.youtube.com/channel/UCHk14TRSD33vAyx5xKzpcnw

 

Top kolejnych programów do nauki francuskiego na YouTube

 

https://www.youtube.com/user/learnfrenchwithalexa/videos

https://www.youtube.com/channel/UCEf0-WZoqYFzLZtx43KPvag

 

TOP 10 kanałów na YouTube dla nauki języków

 

9. Easy Spanish with Milena

Wielka ilość interesujących i łatwych do zrozumienia nagrań o hiszpańskim słownictwie i gramatyce. Szkolenie przeprowadzają się w języku angielskim, więc jest to dobry sposób, aby po prostu w trakcie udoskonalić swój drugi język.

https://www.youtube.com/channel/UC4y5ZQRSfvA9Z79jWcgTAZw

 

TOP kanały do nauki języka hiszpańskiego na YouTube

 

https://www.youtube.com/channel/UCuLNvg5NgwyUhuy3wg50Uwg

https://www.youtube.com/user/ButterflySpanishola

https://www.youtube.com/user/spanishpod101

 

TOP 10 kanałów na YouTube dla nauki języków

 

10. Sgrammaticando

 

Sgrammaticando zwykle używają ci, którzy już troszeczkę znają włoski. Za pomocą tego kanału udoskonalą Państwo swoje umiejętności konwersacyjne i uruchomią bezpoblemowe rozumienie języka włoskiego. Energiczna lektorka produkuje jeden odcinek w ciągu tygodnia, dlatego już zgromadziło się tam ponad 400 filmów.

https://www.youtube.com/channel/UCN5zwIR-N3WitHgyBrRPbfQ

 

Kanały do nauki hiszpańskiego na youTube

https://www.youtube.com/user/lucreziaoddone

 

https://www.youtube.com/user/manula2006/videos

 

https://www.youtube.com/user/Txxytu

 

Na pewno od czasu do czasu oglądają Państwo filmy na YouTube? A co Państwo myślą o wykonaniu tej samej czynności, tylko że z korzyściu dla własnego języka obcego? Przecież obejrzenie filmu na YouTube najczęściej trwa od 2 do 15 minut, przy czym jest to miła opcja na lekcję.

Aby subskrybować upodobany przez Państwa kanał, jak Pańśtwo na pewno wiedzą, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk poniżej video. Pozwoli to w każdej chwili wrócić do niego i rozpocząć pracę. Subskrubowani użytkownicy również zawsze mogą być na bieżąco odnośnie pojawiania się nowych odcinków.

 

TOP 10 kanałów na YouTube dla nauki języków

 

Nie trzeba zapominać i o możliwości włączenia napisów, które można uruchomić odpowiednio naciskajac na prawy przycisk na dolnej części wybranego filmu.

W rzeczywistości YouTube to niekończące sie źródło wiedzy. Nie ma potrzeby używać do nauki tylko kanały o treści stricte edukacyjnej, nawet jeśli są one zabawne. Koniecznie warto znaleźć kanał tematyczny, całkowicie dotyczący własnych upodobań (humor, muzyka, wywiady, gwiazdy, gotowanie, technologii).

 

Wybierając właściwą metodę, organizowując regularne zajęcia, uzyskując niezbędne materiały, można dokonać zmiany z nauki języka na rozrywkę. Więc będą Pańswo czerpali z tego procesu samą przyjemność. Regularnie spędzając czas na nauce języka, można nie tylko nauczyć się go, ale także zmienić swój poziom posługiwania się tym językiem na wyższy niż mają ci, którzy po prostu studiowali go bez wysiłku przez kilka bądź wiele lat na uczelniach. Będą Państwo w stanie pisać, czytać, rozmawiać w języku obcym jak to potrafią robić sami nosicieli wybranego języka obcego.

 

 

 

Oceń wiadomość