Zajęcia teatralne dla dzieci - jak rozwijać umiejętności sceniczne dziecka?

27.09.2023

Zajęcia teatralne dla dzieci - jak rozwijać umiejętności sceniczne dziecka?

Teatr – są tacy, którzy na spektaklach meldują się niemal co weekend. Mimo wszystko jeszcze większa grupa jest tych osób, którym aktorskie występy na deskach kojarzą się z przymusowymi i niekoniecznie miło wspominanymi wyjściami ze szkoły na Hamleta albo Romeo i Julię. Co łączy obie te grupy? Wychowywanie dzieci! 

Dlatego dzisiaj postaramy się rzucić nowe światło na teatr w oczy optymistów i przekonać do tego spojrzenia sceptyków, odpowiadając na pytania:

  • Czy teatr dla dziecka może być fajny?
  • Tylko oglądać, czy lepiej czynnie uczestniczyć?
  • Co daje zaangażowanie się w zajęcia teatralne?
  • Strach i trema – czy to bez znaczenia?
  • Jak można dobrze przygotować dziecko do występu?

Zaciekawionych rodziców zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia teatralne?

Zanim odpowiemy na to pytanie, zadajmy jeszcze inne: jak odczarować teatr, który dla wielu kojarzy się tylko i wyłącznie z czymś poważnym, często nudnym i niezrozumiałym? Odpowiedź nie jest prosta, ale najlepsze scenariusze podsuwa życie. Dlatego postanowiliśmy zapytać o to Krystiana, który jest już rodzicem, a kiedyś zupełnie zmienił swoje postrzeganie o teatrze:

„U mnie zaczęło się dość późno, bo w liceum. Nowe środowisko, nikogo nie znałem. Sama szkoła to również nie była żadna najwyższa półka w moim mieście, po prostu przeciętna placówka edukacyjna. Miała jednak coś, czym się wyróżniała – mega zaangażowaną ekipę teatralną. Nauczyciele mieli do tego pozytywną energię, a zaangażowani w to uczniowie podchodzili do tematu bardzo swobodnie. Stworzyła się naprawdę dobra ekipa, która zajęła się czymś innym niż trudne sztuki – graliśmy głównie naszą wizję tego, co w ówczesnym czasie pokazywały popularne ekipy kabaretowe. Efekt był taki, że wszyscy czekali na jakąkolwiek akademię, żeby tylko móc zobaczyć co ciekawego przygotowaliśmy”.

I tu pojawia się pierwszy plus: dziecko warto zapisać na takie zajęcia, bo ma szansę trafić tam pod opiekę ludzi kreatywnych, pasjonatów, oraz przebywać w otoczeniu rówieśniczym o ciekawym profilu psychologicznym. Wiele zatem zależy od samych prowadzących zajęcia oraz uczestników. Jeśli po obu stronach jest poczucie, że tworzy się coś ciekawego, a czas nie jest marnowany, to wszystko idzie w dobrą stronę! Ponadto zajęcia teatralne będą dobrym pomysłem, jeśli:

  • Chcesz urozmaicić dziecku czas, ale niekoniecznie wykazuje ono wybitne zainteresowanie sportem. Tenis, basen, piłka nożna, jeśli są proponowane „na siłę”, to mogą stać się przyczyną wielu problemów komunikacyjnych, a nawet doprowadzić do lęków i depresji u dziecka. W takim przypadku być może zajęcia teatralne okażą się lepszym wyborem!
  • Widzisz, że samo objawia zainteresowanie występami, co rusz zapraszając do „domowego teatru”. Niektóre dzieci po prostu same dają znać, że takie zajęcia są dla nich!
  • Chcesz rozwinąć u swojej pociechy nowe umiejętności. Tych jest całkiem sporo, dlatego postanowiliśmy poświęcić im cały kolejny akapit.

Na koniec warto dodać, że poza różnymi aspektami praktycznymi, teatr to też po prostu dobra zabawa, a dziecko przecież… powinno się bawić!

Jakie umiejętności można rozwijać podczas zajęć teatralnych dla dzieci?

Tak jak wspominaliśmy, tzw. plusów związanych z posłaniem dziecka na zajęcia teatralne jest dość dużo. Można wśród nich zauważyć:

  • Teatr to świetny pośrednik w kontaktach między dziećmi. Można odwołać się do przykładu Krystiana z poprzedniego akapitu: podczas szkolnych zajęć udało mu się odnaleźć w zupełnie nowej grupie rówieśniczej.
  • Ćwiczenie kwestii to gimnastyka dla pamięci. Na tym etapie rozwoju warto uczyć się pamięciowo różnych rzeczy – teatr wbrew pozorom może pomóc również w lepszym zapamiętywaniu definicji z fizyki lub dat na historii. Rozwój tutaj to naturalny sprzymierzeniec każdego ucznia.
  • Budowana jest wielopoziomowa wrażliwość. Teatr to nie tylko wypowiadane kwestie, ale też muzyka, choreografia, stroje, umiejętność dopasowania do danej epoki, gestykulacja i mimika, ćwiczenia głosowe, a nawet nawiązywanie relacji z widzem.

I to w sumie dopiero wierzchołek góry lodowej. Każde dziecko ma bowiem inny zestaw umiejętności i wykorzystuje je w odmiennym od otoczenia natężeniu. Oznacza to, że poziom doświadczeń związany z obcowaniem z teatrem dla każdego będzie nieco różny, a tym samym zmieni się wymiar profitów z tego płynących.

Czytaj również: "Etyka w szkole - dlaczego jest ważna?"

Jak przygotować dziecko do udziału w sztuce lub występie teatralnym?

Pozostaje jeszcze kwestia pewnej przeszkody, a nawet kilku różnych przeszkód, które mogą mieć dość duży wpływ na samopoczucie dziecka i jego umiejętność odnalezienia się w nowej sytuacji.



  • Nieśmiałość. Nie każdy człowiek ma odwagę, aby stanąć przed publicznością, wygłosić swoją kwestię i zrobić to dobrze. A przy tym dobrze się bawić. Mają tak najczęściej nieśmiali…
  • …oraz introwertycy. Ich wręcz „boli” tego typu konieczność i tutaj nie ma dwóch zdań – ambiwertyk i introwertyk (prawdopodobnie) nie będzie miał frajdy z pracy w teatrze innej, niż na zapleczu scenicznym.
  • Stres. Ten z kolei może dopaść każdego, w tym przypadku nazywany jest „tremą”. To naturalna sprawa, często walczą z nią nawet zawodowi aktorzy.
  • Brak predyspozycji. Dziecko jąka się, ma trudności z zapamiętywaniem, ma problemy z koordynacją ruchową – to wszystko są przesłanki do tego, żeby wcześniej udać się do specjalisty, np. logopedy, który indywidualnie poprowadzi sprawę.

Jeśli powyższe nie występują lub dają się „poskromić”, to z dużą dozą prawdopodobieństwa twoje dziecko ma wszystko, aby przygotować się do czynnego udziału w działalności teatru. Największą pomocą ze strony rodzica może być okazane zainteresowanie oraz czas np. na wspólne ćwiczenia albo oglądanie jak pociecha wchodzi w rolę. Warto również przygotować odpowiednie warunki w domu, tj. cichy kąt, w którym dziecko będzie mogło swobodnie ćwiczyć.

Jednak to nie wszystko – jeśli szkolne zajęcia są niewystarczające (lub talent jest tak duży!), to można całość rozszerzyć. Jak? Korzystając z bazy BUKI, w której oprócz „klasycznych” korepetytorów znajdują się również specjaliści od wokalu i zajęć scenicznych. Co ciekawe, część takich spotkań można odbyć również online.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 1 użytkowników

Zajęcia teatralne dla dzieci - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia teatralne?

Dzięki takim zajęciom dziecko rozwija nowe umiejętności. Ponadto, będzie miało szansę trafić tam pod opiekę ludzi kreatywnych, pasjonatów, oraz przebywać w otoczeniu rówieśniczym o ciekawym profilu psychologicznym.

Czytaj więcej na BUKI

Jakie umiejętności można rozwijać podczas zajęć teatralnych dla dzieci?

Ćwiczenie kwestii to gimnastyka dla pamięci. Na tym etapie rozwoju warto uczyć się pamięciowo różnych rzeczy – teatr wbrew pozorom może pomóc również w lepszym zapamiętywaniu definicji z fizyki lub dat na historii. Rozwój tutaj to naturalny sprzymierzeniec każdego ucznia. Czytaj więcej na BUKI

Jak przygotować dziecko do udziału w sztuce lub występie teatralnym?

Największą pomocą ze strony rodzica może być okazane zainteresowanie oraz czas np. na wspólne ćwiczenia albo oglądanie jak pociecha wchodzi w rolę. Warto również przygotować odpowiednie warunki w domu, tj. cichy kąt, w którym dziecko będzie mogło swobodnie ćwiczyć. Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów