Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego?

22.09.2017

Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego?
Nauka języków

Treść.

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

Gdzie zacząć się uczyć niemieckiego?

Wskazówki dotyczące nauki języka niemieckiego

 

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?


W dzisiejszych czasach nauka języków obcych jest obligatoryjna w szkołach na większości kierunkach w uczelniach wyższych. Pracodawcy też ostatnio wymagają od pracowników prestiżowych dużych firm znajomość przynajmniej jednego języka obcego na poziomie zaawansowanym, aby potrafić się porozumieć z przedstawicielem firmy zagranicznej. To jest prawidłowa decyzja moim zdaniem. Takie wyzwania nam stawi życie współczesne, a więc musimy się wysilić, aby coś osiągnąć.
Angielski jest bez wątpienia najbardziej popularnym i rozpowszechnionym językiem na całym świecie. Jednak trzeba logicznie ocenić sytuację, że wyjazd na stało do krajów anglojęzycznych jest związany z niesamowitymi wydatkami finansowymi. Szczerze powiem, że tylko bardzo mały procent Polaków może sobie na to pozwolić. Ponadto życie w Wielkiej Brytanii, albo na przykład w Stanach Zjednoczonych jest bardzo drogie. Dlatego większość dąży się przeprowadzić do Niemiec, Austrii albo Szwajcarii, ponieważ jest taka możliwość. Nie można powiedzieć, że to nie będzie wydatnie finansowo. Rzeczywiście, za to też trzeba dużo wydać, bo życie codzienne również kosztuje. Przecież w tych krajach ceny są w Euro i w Szwajcarii we Frankach. Ale to się jednak opłaca. Studenci mają dużo możliwości do własnego rozwoju. Ponadto istnieją różnego rodzaju programy, wymiany, kursy podwyższenia własnej kwalifikacji. Dyplomy są uznane na całym świecie. Również dla pracowników praca w jednym z takich krajów będzie bardzo korzystne.

 

Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego?


Gdzie zacząć się uczyć niemieckiego?


Ale przede wszystkim trzeba się nauczyć języka kraju, do którego jedziesz. To z reguły sprawia najwięcej trudności. Przyczynami często są lenistwo, brak motywacji albo przyczyny osobiste. W każdym razie trzeba zaczynać naukę. Dla początkujących doradziłbym jednak współpracować z korepetytorem. Niemiecki jest dość trudnym językiem, szczególnie dla narodów słowiańskich, bo my mamy zupełnie inną gramatykę. Największe komplikacje mogą sprawić szyk zdania, artykuły, końcówki przymiotników, rzeczowniki złożone, czasy i przede wszystkim połączenie tych czasów między sobą itp. Niektórzy nie potrafią tego aż tak szybko tego opanować. I to jest tylko gramatyka. Natomiast są jeszcze inne rzeczy, takie jak na przykład: różnorodne i zaawansowane słownictwo. A więc pomóc korepetytora jest potrzebna. Proszę jednak uważać na jego kwalifikację i nie wybierać pierwszego lepszego. To może mieć złe konsekwencje. Z czasem się okaże, że ten nauczyciel prywatny nie jest w stanie w stopniu wystarczającym wytłumaczyć wszystkie treści.
Jeśli chodzi o poziom bardziej zaawansowany, mogę dać kilkanaście rad do nauki języka niemieckiego. Sam się uczyłem w taki sposób. Także opowiem Państwu o własnym doświadczeniu. Przede wszystkim potrzebna jest żywa praktyka bez długich przerw. Oczywiście, nie wszyscy mają okazję wyjechać do Niemiec na praktykę, także opłaca się znaleźć sobie współrozmówcę. Są różne strony, na których możecie sobie wyszukać interlokutora, z którym można wymienić się doświadczeniem. To znaczy, że uczysz go polskiego, a on Cię na przykład rosyjskiego, niemieckiego albo jakiegokolwiek języka. Wszystko zależy, czego poszukujecie. Ale od razu powiem, że da się znaleźć osób świetnie mówiących po niemiecku. Trzeba ciągle mówić co najmniej 3 minuty dziennie. Im więcej, tym lepiej. Oprócz tego możecie dodatkowo mówić przed lustrem kilka minut, jeżeli brakuje praktyki językowej w zakresie mówienia. Aby mówić płynnie, trzeba to wszystko robić.


Wskazówki dotyczące nauki języka niemieckiego


Aby rozszerzyć słownictwo, trzeba go używać. To jest znów związane z mówieniem. Inaczej nowe słownictwo za kilka dni się zapomina i przechodzi do pamięci pasywnej. Polecam podzielić te słówka na konkretne tematy. Można przygotowywać pewnego rodzaju wypowiedzi na jakiś określony temat, później mówić o tym. Najlepiej poprosić o sprawdzenie osobę mówiącą po niemiecku. Ale możecie również poprosić mamę albo tatę, żeby śledzili za mową ciała. To jest bardzo ważne dla Niemców. Trzeba cały czas patrzeć w oczy. U nich jest nawet taki zwyczaj, że musisz koniecznie patrzeć w oczy, kiedy siedzisz za stołem i składasz życzenie pijąc alkohol.
Następnym krokiem jest słuchanie i mówienie o tym, co słuchasz. Faktem jest zapamiętywanie 90% materiału w przypadku, gdy odsłuchasz coś, przemyślisz i porozmawiasz o tym. W takim razie na pewno zapamiętasz i słownictwo, i konstrukcje gramatyczne. Ponadto trzeba słuchać jakichś skomplikowanych tekstów. Łatwizna nie da żadnych skutków. Tematy muszą być związane z historią, nauką, mediami, ochroną środowiska, zanieczyszczeniem powietrza itp. Takie tematy są dosyć aktualne w Niemczech.
Oprócz tego warto o tym wszystkim czytać i jednocześnie mówić. W przypadku zwykłego czytania zapamiętujemy tylko 10%. Jeżeli Państwo po prostu czytacie, to prawie nie ma sensu. Chyba, że możecie poćwiczyć pisanie słów i w konsekwencji omijać błędów na piśmie.

 

Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego?


Jeśli chodzi o słuchanie, bardzo zachęcam do skorzystania z dw.de. To jest strona internetowa, która jest jednocześnie kanałem. Tam są zawarte bardzo aktualne i interesujące treści, informacje, nowości, aktualności, wydarzenia naukowe kulturalne, społeczne z całego świata. Można czytać artykuły w 30 językach. Nie da się obejrzeć programów we wszystkich z nich, ale nam chodzi o niemiecki. Materiałów tam jest bardzo dużo. Można wybrać sobie coś pasującego w zależności od poziomu. Aby zweryfikować, co odpowiada jakiemu poziomowi, można spojrzeć na stronę główną. Tam jest wszystko podzielone na poziomy od A1 do C2. Te wszystkie materiały są bezpłatne i do ściągania. Dodatkowo można oglądać Live TV i wiadomości. Tempo jest dostosowane do osób uczących się niemieckiego na poziomie B2/C1. W każdym tygodniu są nowe widea oraz teksty do słuchania z materiałami do tej lekcji, które też są bezpłatne. Co ważniejsze, najważniejsze słówka są zaznaczone czarnym. W dodatku są wyjaśnienia pojedynczych słów i ewentualnie synonimy, także to też służy rozszerzeniu słownictwa. W dodatku są bezpłatne ćwiczenia, które można zrobić i sprawdzić siebie. Tam też jest taka opcja. Takich ćwiczeń tam jest 3 albo 6 w zależności od tego, jakie wideo oglądacie i czego słuchacie.


Polecam też mówić po niemiecku w wakacje. Najlepiej oczywiście pojechać do kraju celowego i tam je spędzić. Ale jak wspomniałem wcześniej, nie wszyscy mają taką możliwość. Więc warto poszukać czegoś takiego w swoim kraju. Można też wyjechać do pracy i w taki sposób popraktykować język. Można też zarobić sobie na utrzymanie albo studia. To jest bardzo dobra praktyka. Doświadczenie też jest bardzo cenne. Można go wykorzystać w przyszłości i napisać na przykład w CV, że pracowałeś za granicą nawet jako kelner. To jest również praktyka, która nie jest zbędna. W szczególności dla lingwistów dłuższy pobyt za granicą jest bardzo wartościowy dla przyszłej pracy, bo pracodawcy na to patrzą, więc warto skorzystać z okazji.


To są najważniejsze rady, które chciałem Państwu dać. Mam nadzieję, że się skorzystacie z nich, i że one będą Państwu pomocne w dalszym uczeniu się języka niemieckiego.

Oceń wiadomość