Muzyka to dźwięk, mowa, śpiew, szmer. Inaczej mówiąc, jest to każdy słyszalny odgłos. Jednak powszechna definicja tego słowa znana przez człowieka, to: ciąg dźwięków oraz pauz tworzących utwór. Muzyka wpływa niezwykle korzystnie na ludzką psychikę. Głównym jej celem jest wpływ na świadomość osoby słuchającej. Dzięki temu stała się niezwykle ważnym aspektem życia każdego człowieka. Pomaga się zrelaksować, poprawia nastrój, a także pozwala na rozwój. Dzięki niej zwiększa się kreatywność i umiejętność poznawania.
Muzyka - jaki wpływa ma na rozwój dziecka? Od kiedy zacząć puszczać ją dziecku?
W trzecim trymestrze ciąży dziecko słyszy już pierwsze dźwięki. Kształtują się wtedy części mózgu odpowiedzialne za rozumienie różnych odgłosów, a także narządy słuchowe. Jednak ten okres życia płodu jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na słuch. Wczesne słuchanie mowy oraz muzyki wpływa na rozwój emocji, języka i zdolności poznawczych. Naukowcy zaobserwowali, że między 26 a 27 tygodniem maluch reaguje w odmienny sposób na różne odgłosy oraz melodię. W tym okresie płodowym dzieci były poddawane różnym testom m.in. puszczane były różne melodie.
Poszczególne dźwięki powodowały, że płody były bardziej pobudzone lub łagodniejsze, w zależności od słyszanej przez nie muzyki. Klasyczna spokojna pozwoliła mu się zrelaksować i uspokoić, natomiast głośne, dynamiczne dźwięki pobudzały go do ruchu. Udowodnione zostało również to, że po urodzeniu taki niemowlak był w stanie rozpoznać melodie, które słyszał w brzuchu mamy.
Badania dowodzą także, że dzieci, które słuchały regularnie muzykę od urodzenia, lepiej radzą sobie z nauką czytania i pisania. Mają one również mniejszy problem z radzeniem sobie ze stresem. To wszystko pokazało, że muzyka jest ważna dla rozwoju dziecka. Pozwala ona na rozkwit malucha już, nawet gdy jest w brzuchu mamy.
Po porodzie również należy umożliwić dziecku regularne obcowanie z muzyką. Dobrym sposobem na to są zabawki muzyczne. Dzięki temu możliwe będzie doskonalenie słuchu dziecka, poprzez wysłuchiwanie dźwięków, które wydają. Wpływać mogą one również na motorykę małą, dzięki np. graniu na instrumentach, a także na motorykę dużą dzięki tańczeniu, skakaniu. Wpływają korzystnie również na wzrok i dotyk. Używanie takich zabawek rozwija równowagę oraz rytm.
Jaki instrument wybrać dla dziecka?
Dziecko nie zawsze przejawia zainteresowania oraz chęci do gry na instrumentach lub nie zawsze wykazuje zdolności muzyczne. Dlatego rodzice, jako ich opiekunowie powinni pokazywać świat dziecku, a także przedstawiać im różne hobby. Gry na instrumentach są niezwykle korzystne dla niego, ponieważ wpływają na rozwój mózgu, słuchu, umiejętności zapamiętywania. Dodatkowo może okazać się, że przez takie poznawanie świata uda się odkryć pasje swojej pociechy.
Wybór instrumentu jednak jest niezwykle trudny, biorąc pod uwagę to, że jest naprawde dużo rodzajów tych urządzeń i niezwykle się od siebie różnią. Najczęściej wybierane instrumenty to gitary oraz keyboardy. Obydwa instrumenty wymagają odpowiednich umiejętności.
Warto jednak przed zakupem instrumentu porozmawiać ze specjalistą, aby dostosować go do wieku, a także predyspozycji dziecka. Korzystne również są lekcje próbne, wtedy można zweryfikować czy maluch jest w stanie uczyć się gry na danym instrumencie. Istotne jest również to, jaką muzyką interesuje się maluch (jakie melodie lubi słuchać) oraz to, na jakim instrumencie sam chciałby grać. Jeżeli nie będzie ono zainteresowane danym urządzeniem, na pewno nie przyniesie to wymiernych skutków i co najważniejsze nie da mu to radości.
Do osiągania dobrych efektów niezwykle ważne jest to, aby lubić to co się robi. Kolejnym ważnym aspektem przed wyborem instrumentu na, który należy zwrócić uwagę to osobowość oraz charakter dziecka. Nie każde czuję się dobrze na występach solowych, dlatego dla takiego najlepsze będą gry na instrumentach, gdzie jest się częścią np. orkiestry. Natomiast dla dzieci lubiących być w centrum uwagi odpowiednia może być trąbka, gitara czy flet. Dla osobowości niezależnych, indywidualnych lubiących się wyróżniać idealne będą instrumenty wyszukane jak waltornia, obój czy harfa.
Poniżej przedstawione zostaną przykładowe instrumenty oraz powody, dla których warto je kupić:
- Skrzypce - instrument nawet dla małego dziecka. Dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwoli na dostosowanie wielkości do wieku. Dużym plusem gry na skrzypcach jest to, że w czasie gry dziecko całym ciałem odczuwa wibrację pudła rezonansowego, to pozwoli poczuć melodie nie tylko poprzez słuch. Dzięki temu, że nie ma progów dźwiękowych wydobywana z nich melodia jest niezwykle czysta .
- Gitara - dużą zaletą gry na gitarze jest mobilność. Można ją zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Podobnie jak skrzypce dostosować można wielkość jej do dziecka. Łatwo również nauczyć się prostych chwytów co pozwala na tworzenie ładnych melodii już na samym początku nauki. Pozwoli to łatwo zmotywować dziecko do dalszych lekcji.
- Perkusja - jeden z droższych instrumentów jednak inwestycja w niego jest opłacalna. Dzięki perkusji dziecko jest w stanie szybko nauczyć się poczucia rytmu. Na samym początku warto zakupić tylko wersję podstawową, jest ona wystarczająca do nauki podstawowych rytmów. Z czasem można ją rozszerzać zgodnie z umiejętnościami oraz chęciami dziecka. Warto zaznaczyć, że jest ona dla dzieci energicznych ze względu na to, że potrzeba dużo siły i energii do jej opanowania.
- Pianino/keyboard - są niezwykle łatwe w obsłudze. W przypadku zakupu pianina jest to dużo wyższy koszt, natomiast keyboard można zakupić w dużo niższych cenach. W przypadku zakupu elektrycznej wersji dodatkowym plusem jest to, że ma ona zaprogramowane inne melodie, co pozwala na łatwe tworzenie utworów. Natomiast pianino jest klasycznym instrumentem, gdzie wymagane są już umiejętności do stworzenia muzyki. Warto, zanim się kupi ten instrument zapisać dziecko na lekcję ze specjalistą.
Gra na instrumentach możliwa jest dla każdego bez względu na wiek i status społeczny. Wystarczy ją odpowiednio dostosować do danej sytuacji. Osiągnięcie zadwalających efektów jest naprawde łatwe. Wystarczy się nie poddawać i stopniowo dążyć do celu. Uczyć się można z specjalistom, ale nie tylko, w obecnych czasach internet zawiera wiele kursów czy lekcji. Jak już zostało to wspomniane styczność z muzyką zwłaszcza dla dzieci jest niezwykle korzystna, dlatego też warto uczyć dziecka obcowania z nią. Najlepszym na to sposobem jest gra na instrumentach. Rozwija mózg, inteligencję, pamięć werbalną, a także łączy nerwy między dwoma półkulami mózgu.
To wszystko pozwala na osiąganie lepszych zdolności manualnych oraz lepszy potencjał intelektualny. Skutki tego można zauważyć już w szkole, gdzie dzięki temu dziecko będzie osiągać lepsze wyniki w nauce. Nie można zapomnieć o tym, że maluch dzięki temu poznaje, czym jest skupienie uwagi, osiągnięcie celu, a także dyscyplinę.