Korepetycje z wykorzystaniem gier i zabaw edukacyjnych — jak wzbogacić naukę poprzez zabawę?

27.06.2024

Artykuły autora: 35

Korepetycje z wykorzystaniem gier i zabaw edukacyjnych — jak wzbogacić naukę poprzez zabawę?

Korepetytor bardzo często staje przed trudnym wyborem: jak zaplanować godzinę zajęć z uczniem, aby ten czas był jak najbardziej efektywny, ale też przyjemny i zachęcający do dalszej, samodzielnej nauki. To zadanie wymaga wdrożenia dodatkowych rozwiązań, po które nauczyciele sięgają coraz częściej. Czy gry edukacyjne sprawdzą się podczas korepetycji przygotowujących do klasówek i egzaminów?

Rola gier i zabaw edukacyjnych w procesie korepetycji

Nawet dorośli lubią grać. Świetnie bawimy się nie tylko razem z dziećmi, ale też sami – przy rozrywce wideo, mobilnych aplikacjach, jak również podczas zajęć sportowych i obserwowania tychże zmagań. Jednak dla dziecka zabawa jest czymś całkowicie naturalnym, dokładnie tym, czym dla nas chodzenie do pracy i płacenie rachunków.

Dawniej bardzo często starano się rozgraniczać czas na „lekcje” i rozrywkę, która miała być swego rodzaju nagrodą za osiągnięcia, wytrwanie i wypełnienie planu związanego z nauką. Teraz sprawa zaczyna wyglądać zupełnie inaczej, bo jak słusznie zauważono – gry mogą też pełnić bardzo silną funkcję edukacyjną. Dlatego postarano się o zaimplementowanie wielu ciekawych technik właśnie w obszar gier, a dziecko łączy bardzo naturalne dla siebie środowisko z ciągłym rozwojem.

Korepetycje dziecka kojarzą się z ograniczonym czasem i bardzo specyficzną funkcją, za którą jest pobierana opłata. Rodzic traktuje je najczęściej jak inwestycję lub koszt konieczny i pragnie, aby pozytywne skutki wynikające z dodatkowych lekcji były jak najszybsze i bardzo szerokie. Jednak nawet w tak wymagającej przestrzeni jest czas na to, aby ze swoim uczniem… pobawić się, a raczej zachęcić go do nauki poprzez zabawę. Dlaczego? Bo jest duża szansa na to, że na zajęciach się nie skończy!

Korzyści wynikające z wykorzystania gier i zabaw w procesie korepetycji

No właśnie, zachęta do dalszej nauki to nie jedyna pozytywna sprawa, jaka wynika z zaufania silnej roli edukacji poprzez zabawę. Potencjalnych korzyści jest więcej:

  • Łatwiejsze zrozumienie ćwiczeń. Dziecko o wiele lepiej odnajduje się w przestrzeni, która nawiązuje do określonych sytuacji i okoliczności (tam, gdzie wyobraźnia nie tylko pracuje, ale jest dodatkowo cały czas stymulowana). Przykładowo, ćwiczenia z matematyki są zazwyczaj bardzo sztucznym środowiskiem, wręcz syntetycznym. Osadzenie ich w fabule gry, pozwala na wprowadzenie szerszego kontekstu do zadania.
  • Pozyskanie zaufania. Tak, brak zaufania dla nowego nauczyciela jest często przyczyną fiaska całych zajęć. Zazwyczaj zdarza się tak, że dziecko wręcz nie chce brać w nich udziału. Nie rozumie, że dla rodziców jest to forma wyciągnięcia pomocnej dłoni, a także pewien wysiłek – również finansowy. Tymczasem wprowadzenie elementu gier i tajemniczości z tym związanej, może sprawić, że korepetytor bardzo szybko pozyska uwagę i zaufanie swojego podopiecznego.
  • Odskocznia dla korepetytora. To również bardzo ważne, bo podobnie jak uczniowie mogą nie chcieć się uczyć, tak nauczyciele są podatni na wypalenie i rutyny. Również na nich wprowadzenie „nieobliczalnego” elementu do zajęć może wpłynąć odpowiednio dobrze!

Ciekawostka:

Podobne metody bardzo często wykorzystują najlepsi korepetytorzy na platformie BUKI. Ich strategia polega na tym, aby pozyskać lojalnych klientów z całej Polski, dlatego oprócz omówienia gry podczas zajęć z dzieckiem, wykorzystują oni komunikację z rodzicem. Gry (np. w postaci planszowej) nie są przesadnie drogie, a mogą dać mnóstwo radości w gronie rodzinnym. Warto o tym pamiętać!

Przykłady gier i zabaw edukacyjnych do wykorzystania podczas korepetycji

Gry i zabawy można wykorzystywać równie dobrze podczas korepetycji z matematyki, dowolnego języka, biologii, śpiewu i programowania. Każda dziedzina pozwala na dołączenie elementu grywalizacji oraz spontanicznej zabawy. Może być wprowadzona na początku zajęć, pod koniec, albo w trakcie, gdy uczeń traci koncentrację. Niektóre zajęcia nawet w całości powinny być przeprowadzone w postaci rozrywkowej.

Przykładami ciekawych gier na zajęcia indywidualne mogą być:

  • Karcianki. To bodaj najpopularniejsza grupa gier edukacyjnych, gdzie podstawą są specjalnie przygotowane karty edukacyjne. Gra może mieć różne zasady, ale wspólny mianownikiem jest prostota. Oczywiście to świetna metoda na zajęcia na żywo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczniowi lub rodzicom polecić odpowiednią grę lub np. fiszki.
  • Aplikacje mobilne. Coraz częściej spotykane, ze względu na wzbogacającą się, polskojęzyczną ofertę gier tego typu w App Store i Google Play. Apki to świetna alternatywa dla dzieciaków będących maniakami tabletu i smartfona – idealnie działają w połączeniu z blokadą rodzicielską polegającą na ograniczeniu czasu przed ekranem w kontekście innych aktywności (np. mediów społecznościowych).
  • Zabawy słowne i zgadywanki. Przykładem może być gra w pytania, gdzie uczeń musi odpowiedzieć również praniem. To genialna metoda na kreatywną konwersację w obcym języku, z naciskiem na próbowanie nowego słownictwa z danego obszaru oraz powtórki konstrukcji gramatycznych.

Oczywiście przykładów jest całe mnóstwo, warto poszukać inspiracji wśród tzw. gotowych schematów lekcyjnych, aby następnie opracować własne. Należy też pamiętać, że nie każdy format zabawy przypadnie uczniowi do gustu. Gry trzeba też dobierać stosownie do wieku. W przypadku niewielkiej części chętnych na korepetycję warto zrezygnować w ogóle z takiej formy – niektórzy wolą po prostu „twarde” przygotowanie do lekcji, olimpiady, egzaminu.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

3.67

Według opinii 3 użytkowników

Autor .

Artykuły autora: 35

Dopasuj korepetytora

Korepetycje z wykorzystaniem gier i zabaw edukacyjnych — jak wzbogacić naukę poprzez zabawę?

Czy gry edukacyjne są skuteczne podczas korepetycji?

Tak, gry edukacyjne mogą znacząco zwiększyć efektywność korepetycji. Pozwalają na lepsze zrozumienie materiału, wzmacniają zaangażowanie ucznia i mogą uczynić naukę przyjemniejszą. Przeczytaj więcej na Buki

Jakie gry edukacyjne można wykorzystać podczas korepetycji?

Podczas korepetycji można wykorzystać karcianki, aplikacje mobilne oraz zabawy słowne i zgadywanki. Ważne jest, aby gry były dostosowane do wieku i zainteresowań ucznia. Przeczytaj więcej na Buki

Jakie korzyści płyną z nauki przez zabawę?

Nauka przez zabawę może ułatwić zrozumienie trudnych tematów, zbudować zaufanie między uczniem a nauczycielem oraz uczynić proces nauki bardziej angażującym i motywującym. Przeczytaj więcej na Buki

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów