Najlepsze aplikacje do nauki języków obcych

02.04.2019

Najlepsze aplikacje do nauki języków obcych
Nauka języków

W dzisiejszym świecie ludzi chcą osiągać duże wyniki, tracąc przy tym najmniej czasu i wysiłku. Jednak nie działa to w przypadku języków obcych, bo wymagają oni codziennych ćwiczeń. Nie zawsze ludzi mają możliwość uczenia się z korepetytorem albo w szkole specjalnej. Jak być? W odpowiedź na potrzebę ludzi powstało dużo możliwości do nauczania się, nie siedząc godzinami przed książkami.

Jednym z takich rozwiązań jest nauka języków online. Jest to fakt, że dzięki aplikacjom mobilnym uczeń w każdym momencie może się korzystać z programu i łatwonauczyć się nowych słówek nawet siedząc w autobusie. Więc, aplikacje mobilne oraz zawarte w nich ćwiczenia – najlepsze narzędzie i rozwiązanie dla tych, kto nie ma zbyt dużo czasu na naukę.

Jednak warto wiedzieć, jaki asortyment jest do dyspozycji uczniów i jak wśród wielu propozycji wybrać najlepszą opcję. Dlatego dzisiaj sprawdzimy, jakie programy są naprawdę wartościowe.

Językowe programy edukacyjne, które można zainstalować na telefon, mają kilka największych zalet:

  • jest to nauka, dostępna gdziekolwiek i kiedykolwiek (nawet w pracy!);
  • brak stresu, który niektórzy mają w trakcie zajęć z lektorem;
  • często są darmowe;
  • są proste w użyciu.

Program do nauki angielskiego, który pasuje akurat Tobie!

By pomyślnie wybrać aplikację, warto wiedzieć, w jakich systemach operacyjnych jest ona oferowana, w jakie językach funkcjonuje, czy jest darmową i czy posiada możliwość nauki w formacie audio i offline.

Babbel

Jest to posiadacz tytułu „Jedna z najlepszych aplikacji Google Play 2015” oraz wielu innych autorytatywnych tytułów. Metoda Babbel polega na maksymalnym upodobnieniu warunków nauczania do prawdziwej lekcji z Native Speakerem. Zajęcia są wysortowane w kolejności rosnącej pod względem poziomu trudności.

Każda lekcja trwa nie więcej od 15 minut, dlatego nauka języka może mieć miejsce nawet wtedy, kiedy to się wydaje niemożliwym. Twórcy zrobili akcent na rozwój umiejętności komunikacji werbalnej. Dlatego właśnie większość materiałów to są dialogi, które natychmiast wprowadzają ucznia do środowiska językowego.

Mówiąc o poprawności językowej, warto powiedzieć, że gramatyka się tłumaczy w trakcie dialogów i przykładów, wziętych z życia. Jest to, z resztą, dużą zaletą programu, bo zapamiętywanie reguł i słów odbywa się w sposób interaktywny i tworzy więź pomiędzy słowem a kojarzącymi obrazami. Korzystać się z programu można na urządzeniach z systemem iOS czy Android.

Babbel oferuje naukę wielu języków, mianowicie są to językangielski, duński, norweski, szwedzki, włoski, niemiecki, francuski, hiszpański, portugalski, rosyjski, portugalski (w odmianie brazylijskiej). Ma też możliwość nauczania się języka polskiego, jednak jako obcego.

Warto być świadomym tego, że lekcje od tej firmy są płatne. Koszt kursu wynosi minimalnie 10 euro za miesiąc. Można jednak wybrać opcję lekcji próbnej i obiektywnie zdecydować, czy warto korzystać się z tego programu.

Busuu

Jest to najlepsza opcja, by nauczyć się języka przed początkiem podróży zagranicznej, bo akurat to jest najważniejszą misją aplikacji. Program był wysoko oceniony przez Google Play i Bloomberg (w 2016 roku). On korzysta się z klasycznych metod dydaktycznych, jednak prezentuje ich w sposób niebanalny. Program proponuje wiele kursów do wyboru w zależności od poziomu wiedzy. Stosowanie kartek, obrazków, muzyki - w ten sposób człowiek przyzwyczaja się do rozmowy w języku obcym i w końcu zaczyna mówić.

Dla każdego ucznia aplikacja tworzy indywidualny plan i statystykę zajęć – pomaga to podtrzymywać motywację na wysokim poziomie. Oferuje naukę z najpopularniejszych języków (w tym chiński, turecki, arabski), a także naukę polskiego i japońskiego. Jest to też jeden z najbardziej znanych przez uczniów programów – na całym świecie z niego się korzystają ponad 60 milionów użytkowników.

Program jest również dostosowany do wysyłania wiadomości tekstowych i oferuje nawet ćwiczenia w tym zakresie. Korzystać się z programu można całkowicie za darmo. Instalując darmową wersję, uczeń ma możliwość przejścia przez teksty językowe, które określą poziom znajomości języka oraz ćwiczenia interakcyjne.

Jednak tych podstawowychfunkcji może nie starczyć i wtedy lepiej skorzystać się z płatnejpremium wersji programu. Cena takich zajęć startuje od 5,41 euro miesięcznie.

  • Duolingo

Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, kto w ogóle nie chce (lub nie może) wydawać pieniędzy na naukę. Aplikacja jest całkowicie darmowa, lecz nie oznacza to, że jest mniej jakościowa. Ciekawostką jest to, że zostać autorem kursu oraz zaproponować swoje metody może każdy.

Dla mówiących po polsku firma oferuje wyłącznie lekcji z języka angielskiego. Jednak potraktować to też można jako zaletę – cały program jest adoptowany wyłącznie do konkretnego języka. Jest dostępny w systemie Android, iOS oraz Windows.

  • Memrise

Chyba najlepszą metodą na pomyślne zapamiętywanie nowych słów jest zabawa. Memrise – to nie do końca jest naukowa aplikacja, lecz gra, która polega na wyświetleniu obrazków, dźwięków oraz odcinków, które pokazują, czy pomyślnie idzie Wasza nauka. Program oferuje kursy ponad 100 języków. Jednak nie wszystkie języki są dostępne mieszkańcom naszego kraju – zależy to od liczby języków, w których mówi człowiek.

Użytkownicy mają dostęp do takich ekskluzywnych języków jak koreański, grecki, różne odmiany hiszpańskiego oraz szwedzki. Zasadniczo program jest darmowy, jednak by otrzymać dostęp do nowych języków i gier oraz uczyć się offline, trzeba zapłacić. Miesięczna kwota jest całkiem przystępna i wynosi 5$.

Ostatnim przedstawicielem czołówki jest program, który pasuje już zaawansowanym adeptom języka. Zasady działania są takie: uczeń ogląda/słucha materiały, podawane w języku obcym i jednocześnie korzysta się z napisów i tłumaczeń. Jednocześnie z tym, on może spowalniać tempo nagrania i korzystać się z wielorazowego powtarzania. Materiały mogą też być włączanie w tle, więc nie będą przeszkadzać w trakcie innej działalności.

Jest to jedyny z podanych dzisiaj programów, które są dostępne tylko w wersji iOS. W programie można też tworzyć własne słownictwo i zapamiętywać słowa w oparciu na przesłuchane wypowiedzi. Jednocześnie człowiek się uczy języka i zdobywa wiedzę na temat otaczającego świata.

Najlepsze aplikacje do nauki języków obcych

Nauka angielskiego – android rządzi?

Bez względu na to, że przez telefon uczyć się można tanio, szybko i praktycznie wszędzie, warto pamiętać, że niektórych błędów uczeń może po prostu nie zauważyć. Stosuje się to głównie wymowy - ją opanować samodzielnie w ogóle się nie da. Dlatego, jeśli Was ciekawi English, bardzo pomocnym będzie Korepetytor z angielskiego pomoże uporządkować otrzymane dane i zrobić nowe postępy.

Korepetytor z niemieckiego czy innego języka jest pomocny w wielu dziedzinach nauki przez aplikację:

  • pomoże wybrać najlepszy dla Was program;
  • poinformuje o możliwych trudnościach i popełnianych błędach;
  • sprawdzi znajomość języka według własnych metod.

Oceń wiadomość