Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Sztuka przemawiania - jak pokonać stres? Jak mówić, żeby chcieli nas słuchać?

20.04.2022

Sztuka przemawiania - jak pokonać stres? Jak mówić, żeby chcieli nas słuchać?
Rozwój osobisty
 1. Kim jest orator?
 2. Jak opanować sztukę przemawiania?
 3. Jak przygotować wypowiedź oratorską?
 4. Kurs przemawiania - gdzie szukać?
 5. Przemawianie dla większej ilości osób to dla większości z nas twardy orzech do zgryzienia. Niektórzy podczas takich zadań czują się jak ryba w wodzie, innym z kolei łamie się głos i zapominają o wszystkim, co chcieli powiedzieć. Nasz dzisiejszy artykuł dedykujemy tej drugiej grupie ludzi. Postaramy Wam się podpowiedzieć, jak nauczyć się przemawiania oraz jak przygotować się do wystąpień publicznych. Zapraszamy do lektury!

  Kim jest orator?

  Na początku wyjaśnijmy, kim jest orator. Jest to osoba, która umie przemawiać. Jej wystąpienia są ciekawe, potrafią zachęcić do zmiany poglądów czy nakłonić do konkretnych zachowań. Oratorzy potrafią zainteresować swoich słuchaczy. Osoby, które się tym trudnią, musiały przyswoić sztukę retoryki, posiadać wiedzę z filozofii oraz umiejętność budowania artystycznej wypowiedzi ustnej. Sam termin orator oznacza przemawianie do zgromadzeń i pochodzi z greckiego rhetor. Do znanych i cenionych oratorów zaliczamy m.in. Cycerona, Izokratesa, Abrahama Lincolna, Winstona Churchilla, Adolfa Hitlera czy Martina Luthera Kinga. Obecnie sztuka przemawiania nie dotyczy tylko znanych i ważnych osobistości dla opinii publicznej. Bardzo często musimy posiadać tę umiejętność w naszym codziennym życiu i pracy. Nie raz musimy przygotować wystąpienie publiczne, opowiedzieć coś na forum klasy (w szkole) lub pracy (podczas spotkania). Nie każdemu takie przemówienia przychodzą z łatwością, dlatego wszystkie osoby, które muszą się przełamać i chcą nauczyć się pięknego przemawiania, mogą skorzystać z pomocy specjalistów. Możecie ich znaleźć m.in. tutaj: https://buki.org.pl/korepetycje/umiejtno-mwienia-publicznego/ 

  Jak opanować sztukę przemawiania?

  Oprócz wspomnianych wcześniej przez nas zajęciach ze specjalistami w dziedzinie oratorstwa, to istnieje jeszcze co najmniej kilka innych sposobów, które będą pomocne podczas nauki przemawiania, m.in:

  • Pod żadnym pozorem nie improwizuj. Do każdej wypowiedzi musisz się solidnie przygotować - zarówno do swojej pierwszej, jak i setnej. 
  • Przykładaj dużo uwagi do gramatyki i artykulacji. Osoby, które zawodowo przemawiają, muszą również pracować nad swoim oddechem i pilnować się, aby w ich wypowiedziach nie pojawiały się tzw. słowa gwarowe.
  • Skup się na tym, aby unikać powtórzeń. Tekst musi być różnorodny i ciekawy. Musisz nauczyć się wielu słów oraz dużo czytać - dzięki temu wzbogacisz swoje słownictwo.

  Wszystkie osoby, które chcą opanować sztukę przemawiania, muszą pamiętać, że praktyka czyni mistrza, inaczej mówiąc - trzeba trenować, trenować i jeszcze raz trenować.  Pamiętajmy, że środowisko, w którym żyjemy, wpływa na nas i na nasze słownictwo. Zachęcamy do jak najczęstszego słuchania osób, które potrafią ładnie się wysłowić i czytania wielu książek. 

  Jak przygotować wypowiedź oratorską?

  Przygotowanie wystąpienia publicznego (wypowiedzi oratorskiej) niektórym osobom przychodzi z łatwością, innym wręcz przeciwnie. Niektórzy z nas dobrze czują się podczas przemawiania dla większej grupy osób, z kolei innych oblewają zimne poty. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, jak przygotować się do wystąpienia i przemówienia przed większą grupą osób:

  • Po pierwsze przygotuj się na to psychicznie. Pamiętaj o relaksie. Staraj się dodatkowo nie stresować. Pomocna czasami jest technika wizualizacji siebie - wyobrażanie sobie samego siebie, jak chce się być postrzeganym podczas wystąpienia. 
  • Staraj się zapanować nad emocjami. Wiemy, że nie jest to proste. Strach i stres bardzo często może zakłócić naszą zdolność logicznego myślenia i układania zdań czy umiejętność przemawiania publicznie. Przed samym wystąpieniem zalecamy się wyciszyć, aby na spokojnie poukładać sobie wszystko w głowie. Warto również w codziennym życiu rozpocząć trenowanie panowania nad emocjami. 
  • Bardzo często źródłem stresu jest zbyt małe przygotowanie merytoryczne. Istotne jest doskonałe opanowanie materiału, który chce się wygłosić. Dzięki temu zyskamy na pewności siebie i mamy pewność, że będziemy pamiętać o wszystkim. 
  • Istotną kwestią jest dopasowanie języka wypowiedzi do swoich odbiorców. W zależności od tego, czy mówimy do nastolatków, osób dorosłych, przedsiębiorców czy swojej rodziny - język wypowiedzi powinien być odpowiednio dostosowany. 
  • Z kwestii technicznych - podczas przemawiania nie można zapominać o dobrej postawie. Podczas wypowiedzi oratorskiej trzeba wyglądać na osobę pewną siebie. Należy mieć lekko uniesiony podbródek. Taki zabieg sprawia, że nasza postawa sugeruje siłę i wysokie kompetencje. Warto również zachowywać kontakt ze swoimi widzami. 
  • Może to być trudne, ale postaraj się mieć pozytywne nastawienie do samego wystąpienia. Takie podejście zmienia bardzo dużo i dodaje pewności siebie. 

  Kurs przemawiania - gdzie szukać?

  Na szczęście żyjemy w dobie internetu. Znalezienie kursu przemawiania nie jest trudne, wręcz jest ich nadmiar. Jak w takim razie wybrać odpowiedniego nauczyciela lub nauczyciela? Koniecznie zapoznaj się z opiniami innych kursantów. W końcu najlepsze firmy rozwijają się dzięki jednej z najlepszych metod marketingu, tj. poczcie pantoflowej. Szukając kursu przemawiania, znajdziecie zarówno zajęcia grupowe, jak i indywidualne. Ostateczny wybór należy do Was, jeżeli jednak nie macie oporów przed mówieniem, a jedynie chcecie podszkolić swój styl wypowiedzi czy dowiedzieć się, co należy robić, aby lepiej przemawiać, zachęcamy do zajęć indywidualnych. Specjalistów w tej dziedzinie znajdziecie m.in. tutaj: https://buki.org.pl/korepetycje/umiejtno-mwienia-publicznego/

Autor:

Oceń wiadomość

Sztuka przemawiania - jak mówić, żeby chcieli nas słuchać? Najczęściej zadawane pytania

Kim jest orator?

Jest to osoba, która umie przemawiać. Jej wystąpienia są ciekawe, potrafią zachęcić do zmiany poglądów czy nakłonić do konkretnych zachowań. Oratorzy potrafią zainteresować swoich słuchaczy. Osoby, które się tym trudnią, musiały przyswoić sztukę retoryki, posiadać wiedzę z filozofii oraz umiejętność budowania artystycznej wypowiedzi ustnej.Czytaj więcej na BUKI

Jak opanować sztukę przemawiania?

Oprócz zajęć ze specjalistami w dziedzinie oratorstwa, to istnieje jeszcze co najmniej kilka innych sposobów, które będą pomocne podczas nauki przemawiania, m.in: pod żadnym pozorem nie improwizuj. Do każdej wypowiedzi musisz się solidnie przygotować - zarówno do swojej pierwszej, jak i setnej. Przykładaj dużo uwagi do gramatyki i artykulacji. Osoby, które zawodowo przemawiają, muszą również pracować nad swoim oddechem i pilnować się, aby w ich wypowiedziach nie pojawiały się tzw. słowa gwarowe. Skup się na tym, aby unikać powtórzeń. Tekst musi być różnorodny i ciekawy. Musisz nauczyć się wielu słów oraz dużo czytać - dzięki temu wzbogacisz swoje słownictwo.

Czytaj więcej na BUKI

Jak przygotować wypowiedź oratorską?

Po pierwsze przygotuj się na to psychicznie. Pamiętaj o relaksie. Staraj się dodatkowo nie stresować. Pomocna czasami jest technika wizualizacji siebie - wyobrażanie sobie samego siebie, jak chce się być postrzeganym podczas wystąpienia.Czytaj więcej na BUKI