Top 5 książek o historii współczesnej - co warto czytać?

27.03.2023

Top 5 książek o historii współczesnej - co warto czytać?
Edukacja szkolna
  1. Co to jest historia współczesna?
  2. Dlaczego warto znać historię współczesną?
  3. Top 5 książek o historii współczesnej

Historia to wbrew pozorom dyscyplina naukowa istota dla nas wszystkich. To właśnie przeszłe wydarzenia kreują współczesny świat. W związku z tym historię współczesną powinien znać każdy - chociaż w niewielkim stopniu, dlatego też dzisiaj opowiemy o niej nieco więcej - co to jest historia współczesna i przedstawimy książki, które warto przeczytać.

Co to jest historia współczesna?

Datuje się, że historia współczesna rozpoczęła się wraz z wybuchem I wojny światowej, czyli w 1914 roku. Trwa ona aż do dzisiaj. W tym czasie wydarzyło się bardzo dużo - życie zmieniło się na wygodniejsze, ludzie zaczęli dużo podróżować, wynaleziono internet, poznajemy kosmos czy jesteśmy świadkami coraz to lepszych wynalazków, które zmieniają nasz świat, np. sztucznej inteligencji. Historia współczesna to jednak również pandemia czy wojny, które toczą się nieustannie. Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce, chociażby rok czy miesiąc temu zaliczamy do historii współczesnej - historii, która ma realny wpływ na nasze codzienne życie. Więcej o historii współczesnej możecie nauczyć się na lekcjach z nauczycielami BUKI.

Dlaczego warto znać historię współczesną?

Historia współczesna jest dla nas istotna z wielu powodów. Pozwala zrozumieć wydarzenia, które mają miejsce na arenie międzynarodowej. Wiedza na ten temat sprawia, że kształtujemy swoje poglądy geopolityczne i rozumiemy zjawiska ekonomiczne. Historia współczesna ma realny wpływ na kształtowanie się dzisiejszego świata. W pewnym sensie historia jest nauką życia - uczy tego co istotne, pozwala przewidzieć skutki konkretnych wydarzeń i dostrzegać związek przyczynowo-skutkowy. Co więcej - wszystkie wydarzenia, których jesteśmy dzisiaj świadkami, np. wojna w Ukrainie, są następstwem wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości.

Top 5 książek o historii współczesnej

  1. Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polską - Jerzy Eisler - książka ta opowiada o dziejach Polski za czasów PRL-u. W pozycji tej zostały poruszone m.in. tematy związane z zależnością między Polską a Związkiem Radzieckim.
  2. Historia powszechna. Wiek XX - Tyszkiewicz Jakub, Czapiewski Edward - w książce tej są opisane czasy od 1914 do 1989 roku. Opisane zostały procesy historyczne kulturalne, społeczne i religijne. Poruszone są również procesy cywilizacyjne w XX wieku.
  3. Historia Świata XX wieku. Od Rewolucji Październikowej do „Solidarności" - Johnson Paul - książka ta w dużej mierze skupia się na Leninie i jego działalności. Pozycja ta składa się z kilku tomów.
  4. 50 wydarzeń, które powinieneś znać. Historia świata - Crofton Ian - jest to ciekawa pozycja, która pokazuje 50 najważniejszych wydarzeń, które powinien znać każdy z nas. Wydarzenia te ukształtowały współczesny świat i pozwala na odpowiedź na wiele pytań. 
  5. Fatum. Polityka i katastrofy współczesnego świata - Ferguson Niall - książka ta opowiada o współczesnych katastrofach i epidemiach (również koronawiursa). Skupia się również na historii i teraźniejszości.
Oceń wiadomość

Ranking: 3 z 5

Według opinii 2 użytkowników

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie Buki!

Top 5 książek o historii współczesnej - najczęściej zadawane pytania

Co to jest historia współczesna?

Datuje się, że historia współczesna rozpoczęła się wraz z wybuchem I wojny światowej, czyli w 1914 roku.

Czytaj więcej na BUKI

Dlaczego warto znać historię współczesną?

Historia współczesna jest dla nas istotna z wielu powodów. Pozwala zrozumieć wydarzenia, które mają miejsce na arenie międzynarodowej. Wiedza na ten temat sprawia, że kształtujemy swoje poglądy geopolityczne i rozumiemy zjawiska ekonomiczne. Czytaj więcej na BUKI
;