Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Wielkanoc 2022. Data i tradycje głównego święta zachodnich chrześcijan

10.04.2022

Wielkanoc 2022. Data i tradycje głównego święta zachodnich chrześcijan
Rozwój osobisty
 1. Kiedy obchodzą Wielkanoc w Polsce?
 2. Cechy Wielkiego Postu
 3. Tradycje Wielkanocne
 4. Jak maluje się pisanki?
 5. Czekoladowe jajka i zajączek wielkanocny
 6. Co jest zabronione w Wielkanoc?
 7. Dla chrześcijan obrządku zachodniego Wielki Post dobiega końca, a Wielkanoc nadejdzie 17 kwietnia 2022 roku. Tydzień później, 24 kwietnia, Wielkanoc będą obchodzić chrześcijanie obrządku wschodniego.

  Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. Chrześcijanie na całym świecie świętują zmartwychwstanie Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

  Kiedy obchodzą Wielkanoc w Polsce?

  Wielkanoc jest świętem o zmiennej dacie, ponieważ jest ona obliczana według kalendarza księżycowo-słonecznego. W Polsce jest ono obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Ponadto, ze względu na różnicę w kalendarzach, katolicy (kalendarz gregoriański) i prawosławni (kalendarz juliański) świętują Wielkanoc z pewną różnicą czasową, która może stanowić od tygodnia do miesiąca czy nawet więcej.

  Raz na jakiś czas, co zdarza się dość rzadko, katolicy i prawosławni obchodzą Wielkanoc tego samego dnia. W 2022 r. katolicy i prawosławni obchodzą Wielkanoc z różnicą, która wynosi 1 tydzień — 17 kwietnia i 24 kwietnia, a w zeszłym roku – prawie miesiąc.

  Co ciekawe, do II wieku chrześcijanie i Żydzi mieli te same daty Wielkanocy, chociaż znaczenie tego święta było inne: chrześcijanie świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a Żydzi - Paschę, wyjście Żydów z Egiptu.

  Cechy Wielkiego Postu

  W przeciwieństwie do prawosławnych, w okresie Wielkiego Postu katolicy przywiązują znacznie mniejszą wagę do jedzenia: produkty mleczne, jajka i ryby w ogóle nie są zakazane, a mięsa nie zaleca się jeść tylko w piątki. Ścisły post przypada na Środę Popielcową (początek Wielkiego Postu) i Wielki Piątek. Wielki Post w tym roku kończy się 16 kwietnia. Znacznie większą rolę odgrywa strona duchowna i wewnętrzne odczucia człowieka wierzącego. W tym okresie częściej chodzi się do kościoła, wspomina się o bliskich, również tych, którzy odeszli. 

  Tradycje Wielkanocne

  Święta wielkanocne są przepełnione tradycjami. Wszystko zaczyna się kilka tygodni czy nawet miesiąc przed samym świętem — wtedy startują pierwsze przygotowania. Oto najbardziej rozpowszechnione tradycje przedwielkanocne i wielkanocne: 

  • wraz z nadejściem pierwszych ciepłych, słonecznych, wiosennych dni, zaczyna się wielkie sprzątanie całego domu, które koniecznie uwzględnia mycie okien, a także odpowiednim dekorowaniem domu;
  • malowanie jaj — istnieje wiele sposobów i technik, które pozwalają stworzyć piękny i niepowtarzalny symbol święta Wielkanocy - pisankę. Jaja malują zarówno dzieci, jak i dorośli dzień przed świętem, w sobotę;
  • Wielki Tydzień zaczyna się w Niedzielę Palmową, 7 dni przed Wielkanocą, a kończy się w Wielką Sobotę. Ten okres poświęca się modlitwom, a także uczęszczaniu do kościoła i ostatnimi przygotowaniami do święta Wielkanocy. 

  Jak maluje się pisanki? 

  Pisanki są symbolem Wielkanocy dla wszystkich narodów wyznających chrześcijaństwo. Legenda mówi, że Maria Magdalena, dowiedziawszy się o zmartwychwstaniu Chrystusa, opowiadała wszystkim o tym cudzie, tak że jej słowa dotarły do ​​uszu cesarza, a gdy stanęła przed nim na jego prośbę, roześmiał się, mówiąc, że tak samo, jak białe jajka nigdy nie zmienia koloru na czerwony, umarli nie będą żyli. Jajko w jego dłoni natychmiast zrobiło się czerwone. Dlatego pisanki są koniecznością w każdym domu, w którym obchodzona jest Wielkanoc.

  Istnieje wiele sposobów na malowanie jajek, które stają się najważniejszym symbolem tego święta. Niektóre z nich są bardziej nowoczesne, a inne wręcz starożytne. Jedne techniki są tak proste, że poradzi sobie z tym nawet dziecko. Inne zaś wymagają specjalnych umiejętności i nawyków i są trudne do ogarnięcia. Każdy wybiera ten sposób, który mu najbardziej odpowiada. Najważniejsze, aby każda pisanka była zrobiona z miłością.

  Czekoladowe jajka i zajączek wielkanocny

  Ostatnio w Polsce powiodła się tradycja wręczania dzieciom prezentów na Wielkanoc. Najczęściej są to kosze czekoladowe jajek zawinięty w kolorową folię. Umieszcza się je przy łóżku lub zakopuje w przytulnym miejscu, a poszukiwanie prezentu zamienia się w zabawę — tzw. polowanie na jajka. Oczywiście to nie rodzice dają czekoladowe prezenty, ale zajączek wielkanocny.

  Co jest zabronione w Wielkanoc?

  Wielkanoc to święto radości i wdzięczności. Zwyczajowo spędza się go w rodzinnym gronie. Wszyscy spotykają się przy świątecznym stole i odwiedzają pysznych dań. Zabronione jest, a raczej nieakceptowane i uważane za złe maniery, organizowanie głośnych imprez, koncertów i innych imprez rozrywkowych w Wielki Piątek. To spokojny dzień poświęcony modlitwom, pracom przygotowawczym, dekorowaniu domu na Wielką Ucztę.

Autor:

Oceń wiadomość

Jak obchodzi się święta wielkanocne w Polsce? Najczęściej zadawane pytania

Kiedy obchodzi się Wielkanoc w 2022 roku?

Dla chrześcijan obrządku zachodniego Wielki Post dobiega końca, a Wielkanoc nadejdzie 17 kwietnia 2022 roku. Tydzień później, 24 kwietnia, Wielkanoc będą obchodzić chrześcijanie obrządku wschodniego.Czytaj więcej na BUKI

Co to jest Wielki Post?

W przeciwieństwie do prawosławnych, w okresie Wielkiego Postu katolicy przywiązują znacznie mniejszą wagę do jedzenia: produkty mleczne, jajka i ryby w ogóle nie są zakazane, a mięsa nie zaleca się jeść tylko w piątki. Ścisły post przypada na Środę Popielcową (początek Wielkiego Postu) i Wielki Piątek. Wielki Post w tym roku kończy się 16 kwietnia.

Czytaj więcej na BUKI

Co jest zabronione w Wielkanoc?

Wielkanoc to święto radości i wdzięczności. Zwyczajowo spędza się go w rodzinnym gronie. Wszyscy spotykają się przy świątecznym stole i odwiedzają pysznych dań. Zabronione jest, a raczej nieakceptowane i uważane za złe maniery, organizowanie głośnych imprez, koncertów i innych imprez rozrywkowych w Wielki Piątek. To spokojny dzień poświęcony modlitwom, pracom przygotowawczym, dekorowaniu domu na Wielką Ucztę.Czytaj więcej na BUKI