Jak co roku wiele osób (głównie maturzystów) zastanawia się, co dalej zrobić ze swoim życiem. Część z nich decyduje się na kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda z uczelni oraz każdy kierunek ma swoje indywidualne wymagania - punktowane są inne przedmioty, wymagane są inne przedmioty na maturze czy certyfikaty językowe. Każda uczelnia ma również inne terminy składania dokumentów. Trzeba również pamiętać, że co roku nieco mogą się zmieniać warunki rekrutacji, dlatego też dzisiaj przybliżymy informacje na temat warunków rekrutacji na studia wyższe w 2024 roku.
Czy warto iść na studia?
Koniec szkoły średniej to prawdziwy start w dorosłe życie. Młodzi dorośli muszą dokonać pierwszych ważnych wyborów życiowych - co dalej? Możliwości jest kilka:
- praca zarobkowa;
- szkoła policealna;
- studia zaoczne;
- studia wieczorowe;
- studia dzienne.
Dzisiaj skupimy się na studiach. Czy w dzisiejszym świecie warto iść na studia? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego, na jaki kierunek chcemy pójść oraz od tego, jaką planujemy przyszłość. W ostatnim czasie zauważono trend zmniejszający istotę wykształcenia wyższego. Studia dla tzw. papierka przestają mieć sens. Nie oznacza to jednak, że nie warto skończyć studia. Oczywiście, że warto pod warunkiem, że robimy to z pasji lub chęci uzyskania konkretnego zawodu. Musimy jednak pamiętać o tym, że studia to nie dla każdego wymarzona droga rozwoju i nie ma w tym nic złego lub gorszego. Musimy również pamiętać, że posiadanie wykształcenia wyższego nie jest równoznaczne z lepszą czy lepiej płatną pracą. Niemniej jednak chcemy przypomnieć, że wszystkie osoby, którym zależy na aplikowaniu na uczelnie wyższe i chcą napisać maturę na jak najlepszym poziomie, mogą skorzystać z pomocy naszych korepetytorów BUKI.
Zanim jednak pójdziesz na studia, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- dlaczego chce iść na studia?
- czego chce się nauczyć na studiach?
- czy studia rozwiną moje zainteresowania?
- czy studia pomogą mi znaleźć pracę?
- czy studia pozwolą mi zdobyć wykształcenie do zawodu, w którym chce pracować?
Jak wygląda rekrutacja na studia w 2024 roku?
Wszystkie rekrutacje na uczelnie wyższe są przeprowadzane drogą elektroniczną - każda z uczelni ma specjalny system przeznaczony do rejestracji. System ten umożliwia aplikowanie na wybrany przez siebie kierunek studiów - co ważne każdy z kandydatów na studia musi pilnować swoich terminów. Nie złożenie dokumentów w odpowiednim czasie skutkuje odmową przyjęcia na studia.
Poniżej krótki poradnik, jak rekrutować na studia w 2024 roku:
- Po pierwsze i najważniejsze jest wybranie kierunku. O tym zazwyczaj zaczyna się myśleć w szkole średniej, jednak podczas aplikowania na uczelnie wyższa muszą już zapaść konkretne decyzje. Można aplikować na kilka uczelni i kierunków jednocześnie.
- Kolejnym etapem jest rejestracja elektroniczna. Każdy z kandydatów musi założyć swoje konto, które umożliwi aplikowanie na uczelnie wyższe. System ten pozwala również na sprawdzanie całego procesu rekrutacji - na jakim etapie jest.
- W systemie trzeba uzupełnić podstawowe dane - dane osobiste, kontaktowe oraz wyniki maturalne. Potrzebne są również informacje na temat samych dokumentów, np. data wydania świadectwa i nazwa szkoły. Istotnym elementem jest również wgranie zdjęcia, które spełnia takie same wymagania, jak do dowodu osobistego.
- Po uzupełnieniu swojego profilu przychodzi czas na ułożenie kierunków według priorytetów - czyli od najważniejszego (od tego, na którym najbardziej nam zależy).
- Aplikowane na studia wiąże się niestety z opłatami aplikacyjnymi - jeżeli nie zostaną one uiszczone, kandydatura nie będzie brana pod uwagę. Co ważne - nawet w przypadku niedostania się na dany kierunek, pieniądze te nie są zwracane. Koszt aplikacji w zależności od uczelni wyższej może się różnić - zazwyczaj od 80 do 150 zł.
- Przedostatnim najbardziej wyczekiwanym etapem jest lista zakwalifikowanych. Każda uczelnia ma swój termin, w którym publikuje listy rankingowej - wszystkie informacje można sprawdzić w tym systemie.
- Po otrzymani decyzji należy dowieźć oryginały dokumentów na uczelnie. Powinny być one w oryginale. Zazwyczaj to jest: świadectwo maturalne, podanie o przyjęcie na studia, podanie o wydanie legitymacji studenckiej, dowód zapłaty za ELS, kopię dowody osobitego, aktualne zdjęcie spełniające te same wymogi, co do dowodu osobistego. Czasami mogą być również wymagane inne dokumenty, np. zaświadczenie lekarskie, dyplomy z międzynarodowych konkursów lub olimpiad, a także certyfikaty językowe.
Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów w 2024 roku?
Jak co roku niektóre z kierunków cieszą się największym zainteresowaniem.
W roku 2024 zaliczamy do nich:
- Informatykę
- Psychologię
- Zarządzanie
- Prawo
Wszystkie te kierunki cieszą się większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym.
- Lekarski - tutaj zdziwienie, bo mniej osób aplikuje niż w 2023 roku;
- Ekonomia
- Budownictwo
- Finanse i rachunkowość
- Filologia angielska
- logistyka
Wszystkie kierunki wymienione wyżej również są bardziej popularne niż w zeszłym roku.
Dużą popularnością cieszy się również m.in. fizjoterapia, pielęgniarstwo, biotechnologia, automatyka i robotyka.