4 platformy do nauki na odległość

16.07.2020

4 platformy do nauki na odległość
Nauczania zdalne
Dla korepetytorów

Organizowanie pracy całej klasy podczas nauki na odległość jest kolejnym wyzwaniem dla nauczycieli! W grupie Viber wszystko jest zagubione, maile często nie docierają do odbiorców, a pisanie zadania do każdego ucznia trwa zbyt długo. Czy jest jakieś wyjście? Oczywiście, że tak! Są to platformy do nauki na odległość, za pomocą których można łatwo organizować kształcenie na odległość dla całej klasy. A nawet dla kilku klas. Te platformy pozwalają na łatwe wykonywanie wielu rzeczy: prowadzenie dokumentacji, przypisywanie zadań i ich sprawdzanie oraz tworzenie nowej treści.

Postanowiliśmy opowiedzieć o zaletach i wadach 5 popularnych platform, które są dość łatwe w obsłudze, ale jednocześnie mają szeroki zakres funkcji.

 

Google Classroom

Jeśli szukasz najłatwiejszy sposób, aby zorganizować szkolenie online, to zdecydowanie wybierz Google Classroom. Dlaczego? Ponieważ możesz go używać za darmo! Wystarczy mieć skrzynkę pocztową w Google. Interfejs platformy jest bardzo wygodny i prosty, więc nie będzie żadnych trudności w poznawaniu funkcji. Jednakże jeśli nigdy nie brałeś udziału w kursach online, przydatna będzie instrukcja wideo na temat tworzenia Classroom w Google Classroom. Śledź ten link: https://youtu.be/6YUtEtyA0XI 

Po wykonaniu łatwej procedury tworzenia klasy będziesz w stanie:

 • umieszczać materiały dla ​​swoich uczniów (dydaktyczne, praktyczne, wyciągi z podręczników, zadania, zdjęcia i materiały wideo);
 • przesyłać zadania;
 • w zakładce „Zadania” zgrupować swoje notatki/dokumenty i podręczniki według tematów, a także uporządkować je w wygodny sposób;
 • monitorować wykonanie zadań i ocen studentów;
 • zostawiać komentarze dotyczące pracy domowej uczniów;
 • komunikować się z całą klasą.

Jakie są zalety Google Classroom?

 1. Google Classroom to wygodna i w pełni wyposażona platforma ze wszystkimi narzędziami do tworzenia, przechowywania i udostępniania informacji. Wszystkie niezbędne informacje są przechowywane na Google Drive, dokumenty są tworzone w Google Docs, prezentacje można tworzyć za pomocą Sheets i Slides, a planowanie można wykonywać za pomocą Google Calendar. Krótko mówiąc, istnieją absolutnie wszystkie narzędzia potrzebne do planowania i tworzenia wysokiej jakości nauczania na odległość.
 2. Istnieje dostęp offline do informacji. Nawet jeśli twój uczeń tymczasowo nie ma dostępu do Internetu, nadal będzie mógł zapoznać się z nowymi materiałami.
 3. Usługa jest bezpłatna.
 4. Interfejs w języku polskim.

Jakie są wady Google Classroom?

Pomimo faktu, że ta platforma na pierwszy rzut oka jest dobra ze wszystkich stron, istnieją również wady:

 1. W rzeczywistości różnorodność funkcji nie jest tak duża jak na innych platformach nauczania na odległość. Jeśli szkolenie online przydarzyło Ci się po raz pierwszy podczas kwarantanny, należy wypróbować tę usługę. Ale jeśli jesteś mistrzem nauczania na odległość, powinieneś wybrać inne platformy z bardziej zaawansowaną funkcjonalnością.
 2. Niewygodne linki do Classroom.

Podsumujemy: Google Classroom to łatwa w użyciu platforma do nauki na odległość. Umożliwia ona zorganizowanie pracy klasowej, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy przydarzyło Ci się nauczanie na odległość. Google Classroom doskonale nadaje się do odkrywania nauki online. Platforma jest bezpłatna, a aby skorzystać z jej funkcji, wystarczy utworzyć konto Google.

 

Moodle

Moodle to jedna z najbardziej znanych platform, które pozwalają zorganizować dobrze skoordynowane szkolenie online. Jest szeroko stosowany przez wiele instytucji szkolnictwa wyższego, a także biznesmenów, którzy tworzą własne kursy wideo. Moodle staje się doskonałym asystentem w organizacji nauki na odległość w dzisiejszej rzeczywistości. Jednak w przeciwieństwie do opisanej powyżej Google Classroom, Moodle wymaga poważniejszego podejścia i głębszych badań narzędzi roboczych.

Aby zapoznać się z podstawowymi funkcjami Moodle, zalecamy obejrzenie wideo: https://youtu.be/OwT_AZPpDDU

Jakie funkcje ma ta platforma? Tutaj opis najważniejszych z nich:

 • za pomocą Moodle’a można łatwo tworzyć treści, które pozwalają zdalnie szkolić twoją klasę/grupę;
 • platforma pozwala wygodnie zarządzać tworzoną treścią;
 • wygodnie jest prowadzić lekcje zarówno grupowe, jak i indywidualne (bardzo istotna opcja, szczególnie dla korepetytorów);
 • możliwe jest publikowanie materiałów w różnych formatach: audio, wideo, tekst, prezentacje;
 • udostępniać opublikowane materiały można zarówno wszystkim uczniom, jak i indywidualnie wybranej osobie, co jest bardzo wygodne w organizacji zróżnicowanego szkolenia.

Jakie są zalety tej platformy e-learningowej?

 1. Ta platforma jest darmowa.
 2. Jej funkcjonalność jest większa za Google Classroom.
 3. Jest możliwość pobierania bezpłatnych wtyczek, które pozwalają kontaktować się z uczniami w formacie wideokonferencji, a także być członkiem czatów audio. Za pomocą takiej wtyczki można skomponować swoje elektroniczne portfolio.

Jakie są wady Moodle’a?

 1. Aby zainstalować system i z niego korzystać, musisz mieć hosting i domenę. I chociaż sama platforma jest bezpłatna, usługa hostingowa będzie trochę kosztowała. W takim przypadku dobrze byłoby, gdyby szkoła nabyła hosting i nauczyła wszystkich nauczycieli korzystania z programu Moodle.
 2. Moodle ma tak wiele narzędzi, że niektóre z nich wcale nie są przydatne podczas użytkowania.
 3. Platforma musi zostać przestudiowana, ponieważ wszystko ma bardziej skomplikowane niż w Google Classroom.

Można wyciągnąć następujące wnioski: platforma Moodle jest wygodna w korzystaniu, zawiera wiele narzędzi do pracy, jest bezpłatna, ale trzeba zapłacić za hosting. Lepiej byłoby, gdyby cała instytucja edukacyjna przełączyła się Moodle’a, ale jeśli planujesz samodzielnie zorganizować zdalną pracę z klasą, można wybrać prostszy program.

 

Edmodo

Edmodo też jest jednym z popularnych serwisów, z których korzystają nauczyciele w celu zorganizowania lekcji na odległość. Jest dość łatwy w obsłudze, bezpłatny i posiada wszystkie niezbędne funkcje, dzięki którym nauczyciel/korepetytor będzie mógł pracować z klasą zdalnie.

Zobacz szczegóły rejestracji w krótkim wideo: https://youtu.be/sCgfb5ntcrE 

Jakie funkcje ma Edmodo?

 1. Po pierwsze, jest to sieć społecznościowa, w której wystarczy się zarejestrować, aby zacząć z niej korzystać. Nie ma potrzeby ustanawiania czegokolwiek, co jest dużą zaletą.
 2. Po drugie, możliwe jest utworzenie grupy, w której nauczyciel podzieli się wszystkimi niezbędnymi informacjami: dostarczy plan lekcji, użyje kalendarza dla lepszej wizualizacji, będzie w stanie dołączyć pliki z zadaniami i różnymi materiałami dydaktycznymi.
 3. Po trzecie, możliwe jest tworzenie różnych form kontroli uczniów (testy, quizy, zadania). Uczniowie mogą rozwiązywać zadania bezpośrednio na platformie.
 4. Po czwarte istnieje dziennik, w którym możesz prowadzić ewidencję i zapisywać oceny swoich uczniów.

Zalety platformy Edmodo:

 • Dość łatwa rejestracja, która nie wymaga pobierania plików, miejsca na dysku lub hostingu.
 • W serwisie nie ma natrętnych reklam, które zakłócałyby proces uczenia.
 • Możliwość korzystania z platformy za darmo.

Wady platformy Edmondo:

 • Niestety interfejs jest całkowicie w języku angielskim. To poważny minus z punktu widzenia użytkowników, którzy go nie znają.
 • Nie ma tak szerokiej funkcjonalności, jak na przykład w Moodle. Są tylko podstawowe funkcje.
 • Grupy utworzone w serwisie, nie można łączyć, co może komplikować pracę w niektórych punktach.

 

Classdojo

Bardzo wygodna i przydatna platforma, którą uwielbia wielu nauczycieli, rodziców i dzieci. Eksploatowanie tej platformy jest dość łatwe dla wszystkich: wystarczy zarejestrować się i zacząć korzystać. Przede wszystkim Classdojo nadaje się do organizowania nauki na odległość dla uczniów szkół podstawowych i średnich, ponieważ wszystko jest jasne, kreatywne i animowane. To przyciąga uwagę dzieci. Na platformie dostępne są następujące funkcje:

 • możliwość łatwego kontaktu z rodzicami;
 • możliwość wysyłania wiadomości do grupy studentów lub do każdego ucznia osobno;
 • możliwość śledzenia postępu ucznia, jego ocen z innych przedmiotów;
 • duplikowanie ocen ucznia na koncie jego rodzica, co pozwala kontrolować wyniki w nauce;
 • Jest czasopismo, w którym przyznawane są oceny.

Tutaj można obejrzeć szczegóły korzystania z platformy: https://youtu.be/9fwai2_BF5U 

Zaletami platformy Classdojo są:

 1. Łatwa i przejrzysta rejestracja.
 2. Bezproblemowe nawiązanie kontaktu z uczniami i ich rodzicami.
 3. Jasna animacja dla dzieci, która przyciąga uwagę (jeśli dostaniesz złą ocenę, awatar jest smutny, a jeśli dostaniesz dobrą, to wesoły).
 4. Nauczyciel może utworzyć nieograniczoną liczbę klas na platformie.
 5. Rodzice mogą wysyłać osobiste wiadomości do nauczyciela, co znacznie skraca czas spędzany w popularnych komunikatorach internetowych (Viber, Telegram).
 6. Bezpłatne korzystanie z platformy.

Wadami platformy Classdojo są:

Jedyną wadą jest stosunkowo prosty zestaw funkcji, które ma każda platforma do nauki na odległość. Na przykład serwis Moodle posiada bogatszą funkcjonalność.

Gdy wypróbujesz w swojej działalności format nauczania na odległość za pomocą nowoczesnych platform, nigdy więcej nie powiesz, że trudno jest to zrobić online! Wybierz jedną z proponowanych opcji i przejdź do trybu online. Kształcenie na odległość jest naszą przyszłością!Autor:

Oceń wiadomość