Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Bariera językowa - jak ją złamać?

05.06.2022

Bariera językowa - jak ją złamać?
Nauka języków
 1. Bariera językowa - co to takiego?
 2. Kiedy występuje bariera językowa?
 3. Jak pozbyć się bariery językowej?
 4. Żyjemy w czasach, gdzie znajomość co najmniej jednego języka obcego to niemal konieczność. Coraz częściej wstyd nam się przyznać, że nie potrafimy się porozumieć np. w języku angielskim. Musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy - znajomość języka nie jest równoznaczna z przekroczeniem bariery językowej. To właśnie na niej się dzisiaj skupimy i odpowiemy na pytanie - jak pozbyć się bariery językowej? Zapraszamy do lektury!

  Bariera językowa - co to takiego?

  Może Wam się wydawać, że jesteście jedyni, którzy boją się mówić w obcym języku. Nie martwcie się - jest to bardzo powszechny problem. Wiele osób rozumie ze słuchu, umie napisać maila, czy nawet dłuższą wypowiedź i czytać ze zrozumieniem. Niestety jednak porozumiewanie się w inny języku to już nie lada wyzwanie. Komunikowanie się np. w języku angielskim sprawia trudności wielu osobom. Wiele osób stresuje się, że nie potrafi się wysłowić, nie zostanie zrozumiana czy popełni błąd. Powodów, dla których mamy problem z barierą językową, jest wiele. Musimy jednak przeciwstawić się tym trudnością i odpowiedzieć sobie na co najmniej dwa pytania:

  1. Dlaczego mam problem z komunikacją? Jaki jest powód bariery językowej?
  2. Jak walczyć z tym problemem?

  Kiedy występuje bariera językowa?

  Skoro już wiecie, co to takiego bariera językowa i uważacie, że to Wasz problem to przyszedł czas na wyjaśnienie, kiedy taka bariera powstaje? Jakie są jej przyczyny? Może być ich co najmniej kilka:

  • Wstyd - wstyd jest zazwyczaj spowodowany tym, że stresujemy się o ewentualne popełnienie błędów. Może to się wiązać z ośmieszeniem wśród znajomych lub innych osób. Obawa przed wyśmianiem jest bardzo powszechna. Problem dotyczy wielu osób. Czując dyskomfort przy mówieniu, automatycznie staramy się unikać tej czynności co pogłębia barierę językową.
  • Zbyt mało praktyki - taki powód jest najczęściej dotyczy osób, które nie posługują się językiem obcym na co dzień. Przypuśćmy, że przez kilka lat uczęszczaliście na zajęcia językowe, a teraz od roku nie powiedzieliście w nim, ani jednego słowa. To jest stresujące, prawda?
  • Zbyt ubogie słownictwo - to również popularny problem związany z barierą językową. Osoby, które mają zbyt małe słownictwo, nie mogą się wypowiadać na wiele tematów. Niestety bez znajomości słów w obcym języku nie damy rady skutecznie się komunikować. O ile gramatyka jest drugorzędna, to słownictwo gra pierwsze skrzypce.

  Jak pozbyć się bariery językowej?

  Bariera językowa to duże zmartwienie. Zwłaszcza, że większość z nas potrzebuje języka do komunikacji ustnej - np. podczas podróżowania czy rozmów w pracy w teamach międzynarodowych. Wobec tego przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Wam zwalczyć problem bariery językowej:

  • Mów, mów i jeszcze raz mów. Wiemy, że może to być trudne. Zwłaszcza gdy, odczuwa się duży dyskomfort podczas mówienia wśród innych osób. Musicie jednak wiedzieć, że takie wycofywanie się w gruncie rzeczy pogłębia Wasz problem. Blokada cały czas rośnie i z czasem jest coraz trudniej się przełamać. Pamiętaj, że zawsze będą osoby, które mówią od Ciebie lepiej. 
  • Wykorzystuj każdą możliwą okazję, żeby mówić. Z czasem stres będzie coraz mniejszy, a podczas rozmawiania na niektóre tematy całkowicie ustąpi.
  • Pogódź się z tym, że porozumiewanie się w obcym języku niemal zawsze będzie generowało niepewność podczas komunikacji. Nie jest to jednak Wasz pierwszy język. Oczywiście od tej reguły występują wyjątki, jednak większość z nas potrzebuje języka obcego do codziennej komunikacji w pracy czy podróży. 
  • Nie przejmuj się tym, że ktoś wyśmiał Twoje kompetencje językowe. Jest to jedynie brak kultury tej osoby. W żadnym wypadku nie świadczy o Tobie, a co ważne - nie jest to powodem, żeby przestać mówić w obcym języku. 
  • Jednym ze sprawdzonych sposobów na komunikacje są dodatkowe zajęcia - z korepetytorami i native speakerami. Zapisując się na takie zajęcia, można od razu zaznaczyć, że pierwszym celem jest pokonanie bariery językowej i komunikacja w danym języku. Sprawdzonych nauczycieli znajdziesz na stronie BUKI.
  • Przypuśćmy, że skończyliście niedawno kurs językowy, a w najbliższej przyszłości nie ma perspektyw na trenowanie swoich umiejętności. Co teraz? Mimo to starajcie się używać języka. Oglądajcie filmy, słuchajcie podcastów, czytajcie książki w obcym języku czy co jakiś czas wybierzcie się na lekcje z native speakerem.
  • Innym dobrym sposobem na pokonanie bariery językowej to podróżowanie. W obcym kraju możecie próbować swoich sił komunikacyjnych z innymi osobami. Często dla tych osób język obcy również jest drugim językiem, co dodatkowo obniża poziom stresu. 
  • Przestańcie przejmować się drobnymi i prostymi błędami. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, ile Wy oraz inne osoby popełniacie błędów podczas codziennych rozmów w swoim ojczystym języku.
  • Postarajcie się nawiązywać znajomości międzynarodowe. Obecnie jest dużo aplikacji mobilnych, które pozwalają na rozmawianie czy pisanie z osobami innych narodowości.

Autor:

Oceń wiadomość

Bariera językowa - co to takiego? Najczęściej zadawane pytania

Bariera językowa - co to takiego?

  Może Wam się wydawać, że jesteście jedyni, którzy boją się mówić w obcym języku. Nie martwcie się - jest to bardzo powszechny problem. Wiele osób rozumie ze słuchu, umie napisać maila, czy nawet dłuższą wypowiedź i czytać ze zrozumieniem. Niestety jednak porozumiewanie się w inny języku to już nie lada wyzwanie.

Czytaj więcej na BUKI

Kiedy występuje bariera językowa?

Skoro już wiecie, co to takiego bariera językowa i uważacie, że to Wasz problem to przyszedł czas na wyjaśnienie, kiedy taka bariera powstaje? Jakie są jej przyczyny? Może być ich co najmniej kilka. Wstyd - jest zazwyczaj spowodowany tym, że stresujemy się o ewentualne popełnienie błędów. Może to się wiązać z ośmieszeniem wśród znajomych lub innych osób. Obawa przed wyśmianiem jest bardzo powszechna. Problem dotyczy wielu osób. Czując dyskomfort przy mówieniu, automatycznie staramy się unikać tej czynności co pogłębia barierę językową.Czytaj więcej na BUKI

Jak pozbyć się bariery językowej?

Bariera językowa to duże zmartwienie. Zwłaszcza, że większość z nas potrzebuje języka do komunikacji ustnej - np. podczas podróżowania czy rozmów w pracy w teamach międzynarodowych. Wobec tego przedstawimy Wam kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Wam zwalczyć problem bariery językowej

Czytaj więcej na BUKI