Można próbować podejść do niego tylko kilka razy w roku, daty są z góry wyznaczone. Jeśli wybierasz się na studia, to ten egzamin w pewnych szczególnych przypadkach może być wymagany. Kto powinien się zainteresować egzaminem SAT, ile to kosztuje, czy trudno jest zdać i gdzie się przygotowywać – na te pytania odpowiemy w naszym artykule, który tym razem będzie miał formę FAQ, czyli pytań i odpowiedzi.
Co to jest Egzamin SAT?
SAT to skrót od „Scholastic Assessment Test”. Zdanie tego egzaminu jest w wielu przypadkach wymogiem, jeśli chcesz dostać się na zagraniczne studia, szczególnie w USA. SAT to dla amerykańskich uczelni odpowiednik naszej matury. Im wyższy wynik punktowy, tym lepsze widoki nie tylko na rozpoczęcie studiów w wymarzonym miejscu, ale też możliwość otrzymania stypendium naukowego.
Gdzie w Polsce można przystąpić do egzaminów SAT? Adresy placówek
Obecnie można szukać wolnych miejsc na egzamin SAT w Polsce pod tymi adresami:
- American School of Warsaw, ul. Warszawska 202, Konstancin-Jesiorna
- Gdańskie szkoły autonomiczne, ul. Osiek 11-12, Gdańsk
- International American School, ul. Stefana Dembego 18, Warszawa
- British School, ul. Limanowskiego 15, Warszawa
- International School of Kraków, ul. Św. Floriana 57, Lusina, Kraków
Warto pamiętać, że nie każdy termin będzie dostępny w wybranej placówce.
Gdzie można się zarejestrować na egzamin? Adres strony
Przechodzimy na stronę SAT Test Centr.
Jest na niej dostępny formularz w języku angielskim, gdzie możemy zobaczyć najbliższe terminy egzaminów SAT oraz wybrać miejsce. Przez tę stronę dokonujemy też rezerwacji.
Ile kosztuje rejestracja na egzamin SAT?
Opłata rejestracyjna na egzamin SAT nie jest wysoka, wynosi dokładnie 60 dolarów amerykańskich. Do tej kwoty należy doliczyć również tzw. opłatę regionalną, kwota ta jest równa 43 dolarom. Na stronach College Board można znaleźć pełen cennik opłat międzynarodowych.
Czy do egzaminu SAT można przystąpić wielokrotnie?
W niektórych przypadkach będzie to nawet konieczne, ponieważ część uczelni wymaga egzaminu SAT nie starszego niż 2 lata. Organizacja College Board również zaleca ponowne przystąpienie do egzaminu, jeśli od ostatniego podejścia minęło pięć lat. Nie ma górnej granicy, do egzaminu można przystąpić wiele razy.
Kiedy najlepiej pierwszy raz przystąpić do egzaminów SAT?
Egzaminem warto zainteresować się dopiero w szkole średniej. Wielu specjalistów zaleca, aby spróbować kilkukrotnie, można więc pierwszą próbę podjąć już w pierwszej klasie. To najważniejsze podejście należy zsynchronizować z czasem rekrutacji na uczelnie w USA, w większości przypadków będzie to początek naszej polskiej klasy maturalnej.
Jak się przygotowywać na egzamin SAT?
Przygotowanie do SAT to tak naprawdę wiele różnych kompetencji. Dla nas, Polaków, pierwszą „przeszkodą” do pokonania jest znajomość języka. Dlatego warto posyłać dziecko na dodatkowe lekcje lub samemu uczyć angielskiego już od najmłodszych lat – to zdecydowanie pomaga. Nigdy nie wiadomo, kogo będzie dotyczyło marzenie o zagranicznych studiach. Co więcej, obecnie już w Polsce wiele uczelni swoje najlepsze kierunki ma zarezerwowane dla języka wykładowego angielskiego, dzięki czemu ma szanse na pozyskiwanie wykładowców-ekspertów z całego świata.
Kolejną ważną kompetencją jest znajomość matematyki. W wielu przypadkach dla polskiego maturzysty wiedza już posiadana będzie w pełni wystarczająca, a nawet gwarantująca pewien zapas (szczególnie, jeśli mowa o maturze rozszerzonej).
Dość nieoczywistą kompetencją, którą warto nabyć, jest… praca na czas. Minut jest niewiele, bo 100 na część językową i 80 minut na matematyczną.
Czy SAT jest bardzo trudny?
Polska matura jest zdecydowanie trudniejsza, a niejeden egzamin na rodzimej uczelni jeszcze bardziej. Nie mniej tego osoba z kiepską znajomością języka angielskiego nie ma szans na uzyskanie wielu punktów, bo nie będzie w stanie zrozumieć kontekstu zadań. Do SAT warto się porządnie przygotować, szczególnie poznając poprzednie egzaminy. Przydadzą się kompetencje językowe na minimum poziomie B2, ze szczególnym naciskiem na treść pisaną.
Jak wygląda punktacja na egzaminie SAT, ile punktów można zdobyć?
Na egzaminie SAT mamy dwa bloki, każdy po 800 punktów: matematyka oraz część językowa – łącznie 1600 punktów za 54 pytania. Najlepsze uczelnie wymagają wyników mocno powyżej 1500 (np. Harvard). Co ciekawe, średnia amerykańska z tego egzaminu przekracza lekko 1000 punktów.
Gdzie szukać nauczyciela, który pomoże mi się przygotować do egzaminu SAT?
Możesz, a nawet powinieneś uczyć się jak najwięcej we własnym zakresie. Pomogą w tym liczne aplikacje i kursy (również darmowe!), takie, jak chociażby oficjalny kurs Khan Academy lub aplikacja Bluebook.
To jednak nie wszystko, bo o pomoc możesz poprosić doświadczonego mentora. Takie osoby znajdziesz wśród korepetytorów zarejestrowanych w serwisie BUKI. Ze względu na przyjazne narzędzia do komunikacji w serwisie, z łatwością zapytasz wybranych nauczycieli o to, czy oferują wsparcie w ramach egzaminów SAT. Część z nich będzie miała takie informacje wypisane już bezpośrednio w swoim profilu. Powodzenia!