Hiszpański dla dzieci - kiedy zacząć naukę i dlaczego warto?

03.10.2023

Hiszpański dla dzieci - kiedy zacząć naukę i dlaczego warto?

Hiszpański to jeden z bardziej modnych języków obcych w Polsce. Oczywiście, liczba Polaków władających mową Cervantesa nie jest tak duża, jak w przypadku angielskiego czy nawet niemieckiego. Tym niemniej, patrząc chociażby na liczbę studentów, którzy co roku wybierają filologię hiszpańską na polskich uniwersytetach, dokładnie widzimy, że hiszpański już dawno zdystansował takie języki, jak na przykład francuski lub włoski. W tym kontekście nie może dziwić, że coraz więcej rodziców myśli o tym, aby zapisać swoje pociechy na lekcje języka hiszpańskiego nawet w bardzo młodym wieku.

Czytając ten tekst, dowiesz się wszystkich najważniejszych rzeczy odnośnie nauki języka hiszpańskiego dla dzieci. W jakim wieku najlepiej wystartować z nauką dla Twojej pociechy? Czy możesz uczyć dziecko języka samodzielnie (jeżeli znasz hiszpański) czy też może konieczne będą profesjonalne korepetycje z języka hiszpańskiego? Jakie metody nauczania są efektywne w przypadku dzieci i z jakich pomocy naukowych warto korzystać? Na każde z tych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszych partiach niniejszego artykułu. Jeżeli zaś chodzi o dostęp do fachowych lekcji prywatnych w zakresie języka hiszpańskiego, to bogaty katalog świetnych korepetytorów, uczących hiszpańczyzny, możesz znaleźć na stronach serwisu BUKI. 

Dlaczego warto rozpocząć naukę języka hiszpańskiego? 

Zacznijmy od faktu, że hiszpański jest językiem natywnym dla ponad 800 milionów ludzi w Europie, Ameryce Północnej oraz Ameryce Południowej. To 3 kontynenty, ogromny obszar językowy i, co za tym idzie, ogromne możliwości. Wystarczy wspomnieć, że niektóre kraje Ameryki Łacińskiej, są klasyfikowane wśród najbardziej dynamicznych “rynków wschodzących”. To duże gospodarki, których znaczenie będzie rosło. Tym samym rosnąć będzie też popyt na osoby biegle władające językiem hiszpańskim. 

Poza emigracją czy też pracą w którejś z firm kooperujących z rynkami hiszpańskojęzycznymi, dobra znajomość hiszpańskiego to także szereg innych możliwości. Można, przede wszystkim, zajmować się tłumaczeniami (stawki w przypadku tłumaczy języka hiszpańskiego są wyraźnie wyższe, niż np. przy języku angielskim). Inna opcja to praca w call center, które świadczy usługi w zakresie doradztwa/wsparcia klienta hiszpańskojęzycznego. Kolejne opcje to chociażby praca w szkołach publicznych, na uczelniach wyższych, w szkołach językowych czy wreszcie nauczania języka hiszpańskiego w ramach korepetycji.

Naturalnie, zanim Twoje dziecko dorośnie, parę rzeczy może znacząco się zmienić, np. część stanowisk zostanie całkowicie zastąpiona przez sztuczną inteligencję. Z dużą dozą prawdopodobieństwa jednak, świat za 15-20 lat będzie o wiele bardziej “hiszpańskojęzyczny”, niż obecnie. Wynika zarówno z rozwoju ekonomicznego krajów Ameryki Łacińskiej, jak i też rosnącego znaczenia języka hiszpańskiego w Stanach Zjednoczonych. Mowa Miguela de Unamuno jest jednym z bardziej “rozwojowych” języków, czego nie można powiedzieć na przykład o włoskim bądź francuskim. 

Kolejną korzyścią jest fakt, że hiszpański wykazuje bliskie pokrewieństwo z innymi językami wywodzącymi się z łaciny. Bardzo dobra znajomość hiszpańskiego znacznie ułatwia przejście na przykład na język portugalski, którego znaczenie również będzie rosło (Brazylia to jedna ze wschodzących potęg gospodarczych).

Nie można też zapominać o arcybogatej kulturze całego obszaru hiszpańskojęzycznego. To jedna z największych literatur. W języku hiszpańskim napisano wiele ważnych książek filozoficznych czy naukowych. Uniwersytety krajów hiszpańskojęzycznych prezentują też o wiele wyższy poziom i są wyżej klasyfikowane, niż polskie uczelnie. Znajomość hiszpańskiego otwiera więc także szerokie perspektywy edukacyjne.

Czytaj również: "Czas przeszły w języku hiszpańskim - praktyczny poradnik dla początkujących"

W jakim wieku najlepiej zacząć naukę?

Według większości specjalistów obowiązująca tutaj zasada brzmi następująco: im wcześniej, tym lepiej. Języka hiszpańskiego można uczyć nawet dzieci, które zaczynają mówić po polsku. Przeważnie jednak na lekcji posyła się młode osoby w wieku szkolnym, a więc w przedziale 6-10 lat, czasami trochę więcej.

Im wcześniej dziecko rozpocznie naukę, tym łatwiej będzie mu przyswoić nowy język, a więc nie tylko “mówić po hiszpańsku”, lecz również “myśleć po hiszpańsku”. Wczesny wiek dziecka premiuje dynamiczny przebieg tego, co w języku hiszpańskim określane jest słowem “adquisición”. Mowa o naturalnym, bardziej podświadomym niż świadomym przyswajaniu języka obcego, łącznie z jego specyfiką gramatyczną, leksykalną i fonetyczną. Dorosłe osoby uczące się hiszpańskiego często napotykają problemy, wynikające w sporej mierze z dość dużych różnic pomiędzy gramatyką hiszpańską a polską (nie mamy w języku polskim np. ekwiwalentu dla hiszpańskiego trybu subjuntivo; również użycie czasów przeszłych rządzi się całkowicie odmiennymi zasadami, których nie można w skali 1:1 przetłumaczyć z jednego języka na drugi).

Ucząc się hiszpańskiego w bardzo młodym (dziecięcym) wieku, można uniknąć wszystkich tych trudności i stać się osobą prawdziwie dwujęzyczną (lub nawet wielojęzyczną).

Hiszpański dla dzieci - od czego zacząć?

Dziecko, zwłaszcza w wieku kilku lat, jest nastawione przede wszystkim na rzeczowniki konkretne. W tym wieku też rozumienie wciąż jest bardzo mocno związane z wyobraźnią wzrokową. W nauczaniu dzieci stosuje się więc różnego rodzaju słowniki obrazkowe. Nieco więcej gimnastyki wymaga tłumaczenie czasowników czy przymiotników (tutaj osoba, która naucza, często musi korzystać ze swojej kreatywności, pokazywać dziecku niektóre rzeczy, posługiwać się sugestią, itd).

Bardzo ważną kompetencją jest także zdolność wzbudzenia, a następnie utrzymania zainteresowania ze strony dziecka. W trakcie lekcji wskazane jest korzystanie z zabaw edukacyjnych, muzyki, piosenek oraz innych, możliwie jak najbardziej zróżnicowanych bodźców. Na nieco bardziej zaawansowanym etapie można wdrożyć również np. filmy animowane z hiszpańskim dubbingiem: zainteresowanie fabułą i postaciami będzie dla dziecka niejako naturalnym bodźcem, aby starać się zrozumieć przekaz. 

Wskazane jest także nauczanie poza godzinami nauki. Mówiąc innymi słowy, chodzi po prostu o wspólne z dzieckiem używanie języka hiszpańskiego w prozaicznych, codziennych sytuacjach. Jest to wysoce efektywna metoda, zwłaszcza w zakresie nauki słownictwa. Tutaj kluczem jest regularność, a więc codzienne ponawianie naturalnego kontaktu z językiem hiszpańskim, nawet jeśli miałoby to być tylko kilka czy kilkanaście minut.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 2 użytkowników

Hiszpański dla dzieci - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto rozpocząć naukę języka hiszpańskiego?

Poza emigracją czy też pracą w którejś z firm kooperujących z rynkami hiszpańskojęzycznymi, dobra znajomość hiszpańskiego to także szereg innych możliwości. Można, przede wszystkim, zajmować się tłumaczeniami (stawki w przypadku tłumaczy języka hiszpańskiego są wyraźnie wyższe, niż np. przy języku angielskim). Inna opcja to praca w call center, które świadczy usługi w zakresie doradztwa/wsparcia klienta hiszpańskojęzycznego. Kolejne opcje to chociażby praca w szkołach publicznych, na uczelniach wyższych, w szkołach językowych czy wreszcie nauczania języka hiszpańskiego w ramach korepetycji.

Czytaj więcej na BUKI

W jakim wieku najlepiej zacząć naukę?

Według większości specjalistów obowiązująca tutaj zasada brzmi następująco: im wcześniej, tym lepiej. Języka hiszpańskiego można uczyć nawet dzieci, które zaczynają mówić po polsku. Przeważnie jednak na lekcji posyła się młode osoby w wieku szkolnym, a więc w przedziale 6-10 lat, czasami trochę więcej. Czytaj więcej na BUKI

Hiszpański dla dzieci - od czego zacząć?

Dziecko, zwłaszcza w wieku kilku lat, jest nastawione przede wszystkim na rzeczowniki konkretne. W tym wieku też rozumienie wciąż jest bardzo mocno związane z wyobraźnią wzrokową. W nauczaniu dzieci stosuje się więc różnego rodzaju słowniki obrazkowe. Bardzo ważną kompetencją jest także zdolność wzbudzenia, a następnie utrzymania zainteresowania ze strony dziecka. W trakcie lekcji wskazane jest korzystanie z zabaw edukacyjnych, muzyki, piosenek oraz innych, możliwie jak najbardziej zróżnicowanych bodźców. Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów