Jak zmotywować dziecko do odrabiania pracy domowej?

13.10.2017

Jak zmotywować dziecko do odrabiania pracy domowej?
Dla rodziców

Spis treści

Poszukiwanie siebie

Motywacja dla dziecka

Dlaczego odrabianie lekcji jest problemem?

Indywidualne podejcie

 

Poszukiwanie siebie

Dzieci w wieku szkolnym najczęściej nie mają pojęcia, kim chcą się stać, bo jeszcze po prostu nie nastąpił ten czas. Większość decyduje się na pewny zawód dopiero w ostatnich klasach liceum. Niektórzy w ogóle nie wiedzą, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Dlatego wybierają sobie niewłaściwy kierunek i później żałują lub w ogóle rezygnują ze studiów. Aby uniknąć takiego rodzaju problemów, warto wtrącać w życie dziecka różnorodne aktywności w celu szybszego rozwoju oraz poszukiwania własnej osobistości. Takie aktywne poszukiwanie pomoże szybko odnaleźć talenty kilkulatka, rozwijać je i sprzyjać kontynuacji tego rozwoju. Tutaj ważne jest uczestnictwo rodziców. To jest właśnie ich zadanie.

Jak zmotywować dziecko do odrabiania pracy domowej?

Motywacja dla dziecka

Bardzo często dzieci są leniwe i nie chcą się uczyć. Dlaczego?! Dlatego, że nie mają motywacji. Motywacja nie powstanie sama. Tutaj trzeba trochę się postarać. Warto jeszcze z przedszkoły rozplanować dzień dziecka tak, żeby ono przez cały dzień czymś się zajmowało, bo najlepszym odpoczynkiem jest właściwie zmiana działalności. Nie trzeba jednak zmuszać dziecko, jeżeli widzicie, że coś mu się w ogóle nie podoba. Czasami rodzice chcą zrealizować własne aspiracje, które nie zostały spełnione wcześniej. Oni chcą to w taki sposób przełożyć na dziecko, ale trzeba myśleć przede wszystkim o opinii i życzeniach dziecka. Ono później będzie się zajmowało tą dziedziną. Warto patrzeć na reakcję dziecka, czy mu się to podoba.

Mówiąc o pracy domowej tutaj jest jeszcze trudniej, ponieważ większość przedmiotów wydaje się dzieciom nudnymi. Oczywiście, nie można powiedzieć, że one wykładają się w szkole w sposób ekscytujący. Tutaj można doradzić pomóc korepetytora, ale to jest trudny wybór. Korepetytorzy nie zawsze mogą dać sobie radę z nim. Zaczynają krzyczeć albo wykonują swoją pracę w jakikolwiek sposób.

Dlaczego odrabianie lekcji jest problemem?

Dlaczego ogólnie powstaje ten problem z pracą domową? Główną przyczyną jest brak poczucia obowiązkowości. Dziecko albo nastolatek broni się przed dodatkowymi obowiązkami i powstaje protest. Każdy z nich wie, że są jednak zobligowani do tego, ale jednak wykonują to później bardzo niechętnie. Oczywiście, przyczyną może być również przemęczenie. Ponadto mowa może być nawet o jakichś zaburzeniach typu dysleksji. W takim razie trzeba udzielić pomocy i wspierać. Niektórzy rodzice jednak cisną dalej, ale to nie doprowadzi do nic dobrego. Sytuacja może się tylko pogorszyć. Przyczyną są też obciążenia w szkole. Liczba godzin spędzonych w szkole wzrasta. W porównaniu do nas i naszych rodziców dzieci teraz spędzają dużo więcej czasu za książkami na lekcjach. Logicznie myśląc nie uczeń nie zechce po zajęciach jeszcze wykonywać pracę domową.

Wszystko zależy od planu dnia dziecka, ale generalnie trzeba dać mu czas trochę odpocząć, dać mu obiad, czas na odpoczynek, spanie. Po odpoczynku dziecko będzie miało więcej sił i energii do zrobienia czegoś, także wybranie momentu jest konieczne. Psycholodzy twierdzą, że należy wybrać właściwą porę dnia i zrobić to rutyną, aby dziecko się przyzwyczaiło do odrobienia pracy domowej w tym czasie. W dodatku trzeba zacząć od przedmiotów, które sprawiają uczniowi dużo trudności. W razie potrzeby można udzielić pomocy, ale nie robić zadań zamiast dziecka. W końcu obowiązkowo sprawdźcie wszystko rzetelnie, aby się przekonać, że uczeń nie popełnił żadnych błędów.

Bardzo istotną rzeczą jest spokojna rozmowa. Nie trzeba krzyczeć, doprowadzać do płaczu albo w ogóle histerii. Warto po prostu razem się usiąść i się postarać. Jeżeli dziecko czegoś nie rozumie, trzeba wyjaśnić jeszcze raz. Można jednak pozwolić na to, żeby dziecko popełniło błąd albo zrobiło zadania w sposób niewłaściwy i później poniosło odpowiedzialność za swoje lenistwo. To jest też bardzo skuteczną metodą. To uczy sumienności pracowitości. Wiadomo, że takie cechy charakteru później przydadzą się w życiu.

Nie można jednak zapominać, że mogą być zupełnie inne przyczyny. Natura człowieka jest taka, że on przekłada swoje problemy na inne dziedziny. Myśli na przykład podczas pracy o problemach osobistych, które trzeba rozwiązać. Dziecko jest jeszcze bardziej podatne na stres. Najczęstszym problemem jest nieakceptacja grupy z jakiegoś powodu. Z reguły to pochodzi z rodziny i wszystko tak naprawdę się ciągnie cały czas i przeszkadza dziecku się uczyć. To mogą być również problemy rodzinne. Chodzi przykładowo o przemoc domową, kłócenie się w domu, rozpad rodziny, choroby chroniczne. Może zarówno chodzić o przemoc w szkole, o której dzieci boją się opowiedzieć. Następną przyczyną może być brak uwagi rodziców. To wszystko wpływa na naukę.

Jak zmotywować dziecko do odrabiania pracy domowej?

Indywidualne podejcie

Aby skutki nauki były widoczne, trzeba udowodnić dziecku, dlaczego ono ma wykonywać pracę domową. Odpowiedź:” Bo tak trzeba” nie pasuje. Trzeba go zmotywować. Niestety tylko najmłodsi odbierają argumenty dorosłego zawsze. Nastolatki już będą potrzebowali pewnego wyjaśnienia. Tutaj można na przykład porozmawiać o przyszłym zawodzie, jeżeli chodzi o przedmioty, które uczeń potrzebuje dla zawodu. Jeżeli to nie działa, możecie podać przykład znanej osoby, która osiągnęła sukces. Najlepiej jest, gdy Państwa dziecko się zachwyca tą osobistością. Dziecko z reguły się jednak zgadza. Dalej trzeba wszystko bardzo precyzyjnie zorganizować. Róbcie wszystko krok po kroku. Warto ustalić plan i robić pracę domową. Wszystko zależy od zdolności dziecka, ale generalnie praca domowa zajmuje mniej więcej 3-4 godziny czasu. Musimy tak naprawdę zainteresować dziecko ciekawym podejściem, jeśli chodzi o uczniów podstawówki. Jeśli chodzi o nastolatki, tutaj też można wprowadzić jakiś interesujący sposób wykonania pracy. Robiąc pracę domową z języka obcego, spróbujcie porozmawiać z dzieckiem na ten temat, który się omawia. Musicie na przykład napisać wypowiedź na temat „Wolny czas”. Porozmawiajcie z dzieckiem o tym, jeżeli jest taka możliwość i jeżeli znacie język. Można nawet spróbować po polsku i podać dziecku kilka pomysłów do napisanie. To już ułatwi zadanie. Jeśli chodzi o matematykę, tutaj można w przypadku robienia pracy domowej z uczniami 1 klasy policzyć jabłka albo gruszki itp. Można poczytać na prędkość i to będzie takim wyzwaniem dla dziecka, bo trzeba będzie przeczytać co najwięcej.

Jednym słowem można zmotywować dziecko do odrabiania pracy domowej. Tylko trzeba wiedzieć, w jaki sposób to trzeba zrobić, aby nie urazić i nie zniechęcić dziecko.

Oceń wiadomość