Jak znaleźć korepetytora?

Tak naprawdę, znaleźć dobrego korepetytora nie jest tak łatwo, jak może się wydać. Z jednej strony, współczesny świat proponuje nam cały wiele dzienników, gazet i, oczywiście, Internet. Dzięki ogłoszeniom internetowym znaleźć lektora można w ciągu 5 minut.

Wiele rodziców próbują znaleźć alternatywne rozwiązania tej kwestii, napr. lekcji online. Jednak nawet w tym przypadku za usługi korepetytora trzeba będzie płacić. Więc darmowych lektorów nie istnieje. Warto podkreślić, że zajęcia z angielskiego i innych języków obcych są najdroższe. Towarzyszą im matematyka, fizyka i inne nauki ścisłe.

Owszem, możecie trafić na wyjątkową okazję, jeśli znajdziecie młodego lektora. Dla niego wasze dziecko może służyć jeszcze jedną możliwością, by otrzymać doświadczenie i rozwinąć swoje umiejętności. Jednak takie rozwiązanie pasuje tylko w tym przypadku, jeśli uczeń już ma pewny poziom umiejętności i chce po prostu lepiej zrozumieć konkretny temat albo opracować go z lektorem (jeśli uczeń nie był obecny na zajęciach).

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku przygotowywania się do testów – wtedy oszczędzać nie warto. Czasami darmowe może być pierwsze zajęcie z korepetytorem. W jego trakcie doświadczone nauczyciele sprawdzają poziom umiejętności ucznia. Jest to potrzebne, by określić kolejność poziomów trudności i sformować program zajęć.

W jaki sposób wybrać korepetytora?

Nauczyciele często tworzą własne strony internetowe, przez które rozpowszechniają informację na temat swojej kwalifikacji i usług. Zwykle są one częścią ogólnej bazy korepetytorów w specjalizowanych grupach czy szkołach. Ich strony dają możliwość porównać cenę usług i wybrać tych wykładowców, które mają najwięcej pozytywnych opinii o swojej pracy. Z reguły wszystkie informacji na temat osiągnięć, nagród i doświadczenia są prawdziwymi.

W przeciwnym przypadku strona internetowa, jej treść i baza korepetytorów będą uznawane za niewiarygodne. Zalety bazy ogólnej polegają na tym, że Wy bez żadnego problemu możecie znaleźć korepetytora z jakiegokolwiek przedmiotu w każdym polskim mieście. Czynnikiem decydującym tutaj będzie konkurencyjność lektora, czyli jego ranking. Prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o lektorze, jest w wolnym dostępie dla wszystkich. Nie musicie czekać kilka dni, dopóki tutor skontaktuje z Wami. Czynnik czasowy też jest bardzo ważny.

Jak znaleźć korepetytora?

Jeszcze jednym źródłem informacji są znajomi, koledzy i przyjaciele, którzy już korzystali się z usług konkretnego nauczyciela. Ich opinii też trzeba brać do uwagi, wybierając lektora. Nie jest istotne, gdzie szczególnie znaleźliście nauczyciela – nie ma nic ważniejszego, niż zasłużona reputacja osoby, która jest fachowcem w swojej sprawie. Jeszcze podczas pierwszych zajęć uczeń i rodzice będą mogli ocenić zalety i wady wybranego korepetytora.

Ogólnie doborem nauczyciela dla dziecka zajmuje się matka. Ona bardziej skłania się do patrzenia na tę kwestię przez pryzmat emocjonalny, lecz nie racjonalny. W tej sytuacji często się mówi o trzech niemieckich „K” : «Kinder, Kuсhe, Kirche» - dzieci, kuchnia, kościół, które uznają się za podstawowe interesy kobiet.

Każda matka musi pamiętać o czynnikach obiektywnych: miejsce prowadzenia zajęć (jak długo trwa dojazd lektora do dziecka czy odwrotnie – wpływa to na koszt zajęć), samoorganizacja nauczyciela i w pewnym stopniu jego ubrania (pamiętacie, że napr. najlepsi inżynierowie nie noszą markowe dżinsy).

Taktowność, profesjonalizm, umiejętność zaciekawić – oto najważniejsze cechy, które najbardziej się cenią w społecznościach korepetytorskich. Nie warto też zaniedbywać bezpieczeństwo dziecka, dlatego zajęcia z nowym lektorem początkowo warto prowadzić u siebie w domu, by przekonać się w adekwatności lektora.

Opublikowano:

2019-03-07

Autor: Firma Buki: Edukacja szkolna