Języki obce dla dzieci: lekcje prywatne czy szkoła językowa?

01.10.2020

Języki obce dla dzieci: lekcje prywatne czy szkoła językowa?
Dla rodziców
Nauka języków

Nietrudno zdać sobie sprawę, że w dobie, kiedy świat staje się „globalną wioską”, na znaczeniu nabiera znajomość języków obcych. Obecnie zdecydowany prym na arenie międzynarodowej wiedze język angielski. Kraje Zachodu, które Polska usilnie próbuje doścignąć, są tego bardzo świadome.

Za przykład mogą posłużyć kraje nordyckie, gdzie przeważająca większość społeczeństwa, niezależnie od wieku, jest w stanie bezproblemowo porozumiewać się nie tylko w mowie ojczystej, ale też po angielsku. Pytając mieszkańców tych krajów o tajniki nauki, nie otrzymamy odpowiedzi w stylu: „Wszyscy chodziliśmy na intensywny kurs angielskiego”. Usłyszymy za to, że języka angielskiego uczono ich poprzez zabawę od najmłodszych lat, a mianowicie przez oglądanie bajek i filmów w telewizji po angielsku, bez lektora czy napisów w języku ojczystym. Stanowi to namacalny przykład tego, jak wyglądać może efektywna nauka angielskiego dla dzieci.

W naszym kraju, gdzie angielski nie jest tak naturalną częścią życia codziennego, warto pomyśleć o edukacji pociech od najmłodszych lat, żeby mogły zbierać owoce swojej pracy bardzo szybko. Jednak czy korzystać z prywatnych lekcji, czy lepszym wyborem będzie szkoła języków obcych? Zastanowimy się nad tym w poniższym artykule.

 Języki obce dla dzieci: lekcje prywatne czy szkoła językowa?

Powody, by uczyć się języków od wczesnego wieku

Jak wspomniane we wstępie, znajomość angielskiego jest w życiu bardzo przydatna. Jednak konkretnie, w czym przydaje się ona dzieciom? Otóż dziecko, które wcześnie zaczyna edukację językową, zdecydowanie lepiej radzi sobie na zajęciach z danego języka obcego w szkole.

Poza samą szkołą przed dzieckiem cały świat stoi otworem. Dlatego też doskonała znajomość angielskiego umożliwi pociesze w przyszłości studiowanie poza granicami naszego kraju, jeśli obierze sobie taką ścieżkę. Ułatwi mu to również zdanie wszystkich niezbędnych certyfikatów językowych, potrzebnych nie tylko przy rekrutacji na studia, ale też podczas aplikowania na posadę w firmie.

Co więcej, wakacje za granicą staną się dla dziecka dużo bardziej rozwijające, jako że bezproblemowa komunikacja umożliwi mu lepsze poznanie obcej kultury. Poza tym, lekcje języka obcego mogą być dla dzieci niezłą frajdą. Jest to w końcu dla nich coś zupełnie nowego!

 

Prywatne lekcje językowe, bezpośrednie i online

Wśród młodzieży szkolnej korepetycje z języków obcych cieszą się dużą popularnością. O ich zdalnej formie rozprawialiśmy po krótce w artykule „Dlaczego warto brać korepetycje online z języków obcych?”.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby angielski dla dzieci również był prowadzony z pomocą tutora! Co więcej, angielski dla dzieci online, podobnie jak inne korepetycje zdalne, mogą być równie dobrym rozwiązaniem. O lekcjach zdalnych dla młodszych uczniów pisaliśmy również w artykule „Korepetycje online dla dzieci. Dlaczego rodzice powinni o tym pomyśleć?”.

Jakie są najbardziej rzucające się w oczy zalety prywatnych lekcji? Jedną z nich jest fakt, że korepetytor często dojeżdża do ucznia (a w przypadku korepetycji online – łączy się z uczniem z zacisza domowego), co przekłada się na oszczędność czasu dla ucznia i jego rodziców. Nie trzeba przez to stać w korkach, odwożąc swoją pociechę na zajęcia.

Kolejnym aspektem przemawiającym za wyższością korepetycji nad zajęciami w szkole językowej jest cena. Spektrum cenowe w przypadku korepetycji językowych, a w szczególności w formacie zdalnym, jest bardzo szerokie.

To samo tyczy się aspektu merytorycznego. Korepetycje oferowane są przez osoby o różnym stopniu znajomości dziedziny nauczania. Zazwyczaj poziom doświadczenia korepetytora jest wprost proporcjonalny do opłat przezeń pobieranych. W przypadku lekcji dla dzieci jest to dobra wiadomość, jako że poziom zaawansowania materiału dla dzieci nie jest wysoki. Ważniejszy jest zdecydowanie sposób przekazywania wiedzy.

Oczywistym problemem może okazać się sam proces wyboru korepetytora. Co prawda wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową „korepetycje angielski dla dzieci”, jednak nie jest to najbardziej efektywna metoda. W przypadku poszukiwań nauczyciela zdalnego można skorzystać z bazy korepetytorów online, takiej jak Buki. Więcej pisaliśmy o tym w artykule „Jak poprawnie wybrać korepetytora?”.

 Języki obce dla dzieci: lekcje prywatne czy szkoła językowa?

Szkoła angielskiego dla dzieci – sposób na edukację

Kurs angielskiego dla dzieci jest często oferowany w wielu szkołach języków obcych. Jakie są zalety takiej metody nauki?

Przede wszystkim, szkoła języka angielskiego jest prowadzona przez certyfikowanych lektorów. Co więcej, zajęcia często są regularnie obserwowane i nadzorowane przez szkolną administrację. Dzięki temu mamy gwarancję jakości nauczania naszych pociech.

Zajęcia w szkołach językowych wysuwają się na prowadzenie względem prywatnych lekcji w aspekcie społecznym. Lekcje prowadzone są w grupach, a co za tym idzie, dzieci zdobywają mnóstwo dodatkowych znajomych. Zajęcia w grupach przyzwyczajają uczniów również do przełamywania barier językowych z obcymi osobami. Lekcje z korepetytorem prowadzone są w izolowanym, bezpiecznym środowisku. W szkole językowej zaś uczniowie zmuszeni są do prowadzenia konwersacji między sobą, co przybliża ich do faktycznego wykorzystywania umiejętności w praktyce.

Szkoły językowe są na ogół bardzo dobrze wyposażone. Dzięki temu mogą dostarczyć pomoce do nauki angielskiego dla dzieci, ale również sprzęt do nauki przez zabawę. Nie zapominajmy przecież, że tak właśnie najefektywniej uczą się dzieci!

Zajęcia w szkołach odbywają się według stałego grafiku. Może to być utrudnieniem dla rodziców, jako że nierzadko muszą oni dowozić dzieci na zajęcia. Tutaj zdecydowanie górują prywatne lekcje.

Jaki sposób nauki języków obcych będzie lepszy dla dziecka? Wszystko zależy od oczekiwań i możliwości oferowanych przez szkoły i prywatne lekcje. W świetle przedstawionych wyżej argumentów należy samodzielnie wyrobić sobie zdanie na ten temat. Pamiętajmy jednak, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Tak zresztą twierdzi społeczeństwo krajów nordyckich, które jest świetnie wyedukowane pod względem języka angielskiego.

Autor:

Oceń wiadomość