Matematyka online – jak organizować zajęcia z przedmiotów ścisłych przez Skype’a?

08.12.2020

Matematyka online –  jak organizować zajęcia z przedmiotów ścisłych przez Skype’a?
Edukacja szkolna
Nauczanie zdalne
Dla korepetytorów

Przedmioty ścisłe wiążą się z pewnymi trudnościami w nauczaniu online. Nauczyciel będzie potrzebował dodatkowych zasobów, aby sporządzić wykres funkcji lub rozwiązać zadanie matematyczne online. W tym artykule prezentujemy listę takich zasobów, a także dzielimy się doświadczeniami naszych przodujących korepetytorów online.

 

Jak technicznie prowadzisz zajęcia online?

Matematyka online wymaga dokładniejszego przeszkolenia nauczyciela. Po pierwsze, musisz zapewnić się wysokiej jakości połączeniem internetowym, zestawem słuchawkowym z mikrofonem i wygodnym miejscem pracy. Także należy przygotować z wyprzedzeniem wszystkie niezbędne materiały do ​​nauki. Podręczniki, których nie ma w wersji elektronicznej, najlepiej skanować. Poznaj kilka zasobów online i świadczonych przez nie usług.

Przeprowadź 2-3 lekcje testowe ze znajomymi, naucz się w stu procentach wykorzystywać możliwości Skype'a. Poświęć pierwszą lekcję na poinstruowanie, jak pracować z tym zasobem.

Nauczyciel musi wybrać stałą platformę do udostępniania plików i przechowywania materiałów, na przykład Google Apps. Tabele i zadania można wysłać uczniom w pliku, przesłać do hostingu plików lub udostępnić link do nich w wierszu tekstowym Skype. To samo dotyczy prezentacji i materiałów wideo. Podczas lekcji czat należy traktować jako przestrzeń roboczą do dodatkowych celów organizacyjnych.

Wyjaśniając temat lub przykładowe zadanie, użyj funkcji udostępniania ekranu. Za pomocą tej funkcji, możesz też kontrolować proces wykonywania zadań uczniem, który udostępnia swój ekran. Zaleca się również nagrywanie lekcji i wysyłanie ich do uczniów.

Matematyka online –  jak organizować zajęcia z przedmiotów ścisłych przez Skype’a? 

Zasoby i witryny ułatwiające prowadzenie zajęć z matematyki i innych przedmiotów ścisłych online

 

PhET – bezpłatna witryna do interaktywnych symulacji matematycznych i naukowych. Zasób zawiera ciekawe, wizualnie żywe, uzasadnione naukowo zadania. Interaktywne badania mogą służyć jako materiały demonstracyjne do wyjaśnień, ćwiczeń praktycznych i laboratoryjnych, prac domowych. Istnieje możliwość zarejestrowania się jako nauczyciel. Poszczególne symulacje można pobrać na komputer lub uruchomić online. 

Witryna posiada wygodny system wyszukiwania niezbędnych symulacji: według tematu, rodzaju zadania, przedmiotu. Można również wybrać poziom trudności – od klas młodszych do absolwenta uczelni.

 

Math Playground – interaktywna platforma zawierająca gry logiczne i matematyczne dla uczniów klas od 1 do 6. Oferowane są również filmy edukacyjne i materiały dydaktyczne dla nauczycieli. Nauczyciel może zarejestrować się i dodać swoją klasę.

 

goREACT – darmowa strona internetowa do nauki chemii, która pomaga tworzyć wirtualne reakcje. Student wybiera pierwiastki z układu okresowego i przeciąga je na pole reakcyjne. Klikając na poszczególny element, możesz dowiedzieć się, z czym oddziałuje i jak jest używany na świecie.

 

Program zawiera wskazówki i krótkie instrukcje. Uczeń widzi efekt każdej reakcji – gotowy produkt, materiał, substancję. Strona jest w języku angielskim, ale w przeglądarce Chrome możliwe jest tłumaczenie na język polski.

 

Free Math Apps – darmowe aplikacje matematyczne. Te aplikacje internetowe są dostępne dla wszystkich nowoczesnych przeglądarek, a wersje do pobrania są dla różnych systemów operacyjnych. Istnieją następujące typy aplikacji: „Karty ze słownictwem matematycznym”, „Pieniądze”, „Aplikacja tablicowa”, „Ułamki”, „Liczba sztuk”, „Pola liczbowe”, „Linia liczbowa”, „Tablica geograficzna”, „Zegar matematyczny”, „Kształty wzorów”. Nauczyciel i uczniowie mogą dzielić się swoimi przemyśleniami podczas wykonywania pracy.

 

Aplikacje są odpowiednie zarówno dla uczniów szkół podstawowych, jak i średnich. Interfejs jest w języku angielskim. Witryna oferuje innowacyjne programy nauczania, materiały interaktywne i literaturę.

 

GeoGebra – aplikacje matematyczne do pracy praktycznej z algebry i geometrii. Językiem interfejsu jest angielski, ale podczas tworzenia profilu nauczyciela możesz wybrać polski. Nauczyciel może również dodawać uczniów do swoich klas i przesyłać własne projekty i materiały. Także nauczyciel ma możliwość monitorowania pracy uczniów w czasie rzeczywistym.

Witryna zawiera wiele interesujących zasobów: interaktywne podręczniki, YouTube lekcje, kalkulator Suita, 3-D grafikę, wykresy, kalkulator naukowy i wiele innych.

 

Playground Physics – oryginalna darmowa aplikacja do badania zjawisk fizycznych. Program rozpoznaje ruchy w nagranych filmach i zapewnia pełną analizę tego, co się dzieje z punktu widzenia fizyki. Za pomocą aplikacji student rysuje wykresy, odbiera cyfrowe charakterystyki rejestrowanych zjawisk i rozszyfrowanie praw fizycznych.

 

GetAClass – zasób poświęcony studiowaniu fizyki. Zawiera interesujące lekcje wideo na różne tematy fizyczne, z wizualnymi eksperymentami i objaśnieniami. Wiele eksperymentów można łatwo powtórzyć w domu. Filmy można wykorzystać jako dobry materiał ilustracyjny do lekcji.

 

Scribblar – tablica kreślarska online, najbardziej odpowiednia dla nauk ścisłych. Ta tablica ma dostępny edytor formuł i wbudowanych funkcji, specjalną sekcję materiałów do zajęć. Można dodać uczniów do współpracy, korzystając z zaproszenia e-mail. Również dostępny jest czat. Jednak dla pełnej funkcjonalności tablicy wymagany jest płatny plan.

 

Twiddla – bezpłatna interaktywna tablica online, która umożliwia publikowanie tekstu, dodawanie formuł matematycznych, obrazów, dokumentów, kodu HTML, czatu i wiadomości głosowych.

 

W dodatkowym badaniu nauk ścisłych użyteczne są też strony Stepic, EqWorld, WolframAlpha, platformy internetowe – Kahoot!, Online Test Pad, Quizizz.

 Matematyka online –  jak organizować zajęcia z przedmiotów ścisłych przez Skype’a?

Jakie są zasady metodyczne zajęć online dla dzieci?

Zasoby internetowe to potężne narzędzia do wizualizacji. Dlatego prowadzący musi w pełni wykorzystywać wszystkie możliwe sposoby wizualizujące – obrazy, filmy, prezentacje, gry, tablice interaktywne. Spróbuj zmaksymalizować umiejętność obsługi komputera przez uczniów. Na przykład doświadczeni nauczyciele online używają Arkuszy Google podczas rozwiązywania problemów z teorii prawdopodobieństwa i kombinatoryki.

 

Czas trwania lekcji – od 30 min. dla młodszych uczniów i 45-60 min. dla uczniów szkół średnich. W trakcie lekcji zmieniaj formy pracy – około 4-5 rodzajów zajęć w ramach tematu. Także zmieniać należy zadania o różnych poziomach trudności. Na przykład platforma Kahoot! oferuje następujące formaty:

  • quiz – quiz wielokrotnego wyboru;
  • jumble – umieszczenie fragmentów odpowiedzi w żądanej kolejności;
  • discussion – omówienie problematycznej kwestii;
  • survey – ankieta w formie testów lub szybkich odpowiedzi.

Motywuj uczniów opowieściami o praktycznym znaczeniu nauk ścisłych w prawdziwym życiu i życiu zawodowym. Jednak kieruj się zasadą „minimum teorii – maksimum praktyki”. Podnieś zadania, które aktywują zdolność do aktywności badawczej. Metoda projektu jest również dość skuteczna. Naucz dzieci pracy z różnymi źródłami informacji. Rozwijaj krytyczne myślenie dzięki łamigłówkom i zadaniom logicznym.

Ważne też podsumowanie lekcji za pomocą barwnie ilustrowanych quizów. Przygotować takie quizy można prze zasoby, takie jak LearningApps, Quizlet, Quizizz.Oceń wiadomość