Medytacja - dlaczego warto i jakie korzyści przynosi?

Adrianna S.

Artykuły autora: 357

Medytacja - dlaczego warto i jakie korzyści przynosi?

W ostatnim czasie medytacja jest dosyć popularna. Z jej możliwości korzysta coraz więcej osób. Pozwala zarówno na wyciszenie, jak i uzyskanie równowagi emocjonalnej czy także poprawia koncentrację. Badania wykazały, że medytacja przynosi wiele dobra w codziennym życiu, dlatego też chcemy dzisiaj opowiedzieć o niej nieco więcej - dlaczego warto medytować, jakie korzyści przynosi medytacja oraz jak zacząć medytować? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto zacząć medytację i jakie przynosi korzyści?

Na samym początku chcemy poruszyć kwestie związane z tym - dlaczego warto medytować? Powodów jest wiele, poniżej tylko kilka z nich:

  • Medytacja pozwala na wyciszenie i uzyskanie równowagi emocjonalnej - medytacja pobudza układ przywspółczulny (jest to układ w naszym ciele, który odpowiada za odpoczynek i wyciszenie). Wspomaga również trawienie, obniża ciśnienie krwi, poziom kortyzolu oraz tętno. Dzięki temu medytacja przekłada się na mniejsze odczuwanie stresu, a także redukuje powstałe już napięcie.
  • Poprawia koncentracje - regularna medytacja poprawia koncentracje. Łatwiej jest się skupić na oddechu i codziennym życiu. Udowodniono, że wyciszony i zrelaksowany umysł pracuje znacznie efektywniej, co przekłada się również na umiejętność podejmowania decyzji i produktywność w pracy. Co więcej - badania wykazują, że regularna medytacja zmienia nawet strukturę mózgu (zwiększa się obszar w mózgu, który jest odpowiedzialny za koncentrację i skupienie).
  • Lepsza świadomość - sztuka medytacji uczy lepszego obserwowania rzeczywistości i głębszego przeżywania chwil, emocji i uczuć. Medytacja sprawia, że stajemy się bardziej świadomi tego, co dzieje się wokół nas, zwiększa się również samoakceptacja oraz ogólne samopoczucie.
  • Większy optymizm - osoby, które praktykują medytację mniej skupiają się na negatywnych myślach. Nie poświęcają tak dużo czasu na tworzenie negatywnych scenariuszy czy na zadręczaniu się problemami dnia codziennego.
  • Regeneracja, relaks oraz lepsza jakość snu - regularna medytacja działa wyciszająco i odprężająco na organizm. Dodatkowo medytacja wycisza umysł oraz pozwala na ukojenie nerwów, co przekłada się na jakość snu.

Czytaj również: "Książki psychologiczne, które każdy powinien przeczytać"

Jak przygotować się do medytacji?

W tym miejscu przygotowaliśmy krótki poradnik od BUKI, jak przygotować się do medytacji krok po kroku:

  1. Znajdź spokojne miejsce - wybierz ciche i wygodne miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. To może być specjalny kąt w twoim domu lub miejsce na zewnątrz, np. plaża lub las.
  2. Wybierz dogodny czas - wybierz czas, który pozwoli ci medytować bez pośpiechu. To może być rano po przebudzeniu, wieczorem przed snem lub w innym momencie dnia, który pasuje do twojego stylu życia.
  3. Przygotuj wygodne ubranie - załóż wygodne ubranie, które nie będzie ograniczać ruchów i oddychania.
  4. Wybierz pozycję - możesz wybrać pozycję siedzącą na poduszce, na krześle z wyprostowanym kręgosłupem lub leżąc na macie. Ważne jest, aby twoje ciało było w relaksującej i stabilnej pozycji.
  5. Wyłącz rozpraszacze - wyłącz telefon komórkowy, powiadomienia na komputerze oraz inne rozpraszacze, które mogą odciągnąć cię od medytacji.
  6. Przygotuj akcesoria - jeśli chcesz, możesz użyć poduszki medytacyjnej, kołdry lub chusty do podparcia ciała. Może to pomóc w osiągnięciu wygodnej pełnej relaksacji pozycji.
  7. Pomyśl o intencji - przed rozpoczęciem medytacji zastanów się, dlaczego chcesz medytować. To może być chwila relaksu, zrozumienie siebie lepiej czy poprawa koncentracji. 
  8. Głębokie oddychanie - przed rozpoczęciem medytacji wykonaj kilka głębokich oddechów. Pomoże ci się to zrelaksować i skoncentrować.
  9. Otwórz umysł - otwórz się na to, co się wydarzy podczas medytacji. Nie oczekuj konkretnych rezultatów i nie oceniaj swoich myśli czy emocji.
  10. Rozpocznij medytację - możesz wybrać różne techniki medytacyjne, takie jak skupienie na oddechu, wyobrażanie sobie spokojnego miejsca czy powtarzanie mantry. Skup się na swojej wybranej technice i stwórz przestrzeń dla wewnętrznego spokoju.
  11. Bądź cierpliwy - medytacja to umiejętność, która rozwija się stopniowo. Nie oczekuj, że od razu osiągniesz głęboki stan medytacyjny. Regularna praktyka przyniesie efekty.
  12. Zakończ stopniowo - kiedy czas medytacji dobiegnie końca, powoli wróć do codzienności. Delikatnie porusz ciało, otwórz oczy i zauważ swoje otoczenie.
  13. Refleksja - po zakończeniu medytacji zastanów się, jak się czujesz. Pomoże to zrozumieć Ci, jak medytacja wpłynęła na twój umysł i ciało.

Pamiętaj o tym, żeby zacząć od krótkiego czasu medytacji. Stopniowo zacznij zwiększać czas jej trwania. Medytacja nie musi od razu trwać 15 czy 30 minut. Na początek wystarczą 2-3 minuty (to i tak będzie dużo), a pozwoli Ci to na wyrobienie nowego nawyku.

Jak wybrać technikę medytacji odpowiednią dla siebie?

W tym miejscu musimy wspomnieć, że istnieje tysiące technik medytacji. Każda z nich ma swoje własne cechy - co ważne, nie każda technika jest odpowiednia dla każdego. Zachęcamy do ciągłego eksperymentowania i zgłębiania różnych technik. 

Wyróżniamy m.in.:

  • medytacje skoncentrowaną
  • medytacja skanowanie ciała
  • medytacja chodząca
  • medytacja z mantrą
  • medytacja życzliwości
  • medytacja transcendentalna
  • medytacja wizualizacyjna
  • medytacja czakr

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 4 użytkowników

Adrianna S.

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Medytacja - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego warto zacząć medytację i jakie przynosi korzyści?

Regularna medytacja poprawia koncentracje. Łatwiej jest się skupić na oddechu i codziennym życiu. Udowodniono, że wyciszony i zrelaksowany umysł pracuje znacznie efektywniej, co przekłada się również na umiejętność podejmowania decyzji i produktywność w pracy. Co więcej - badania wykazują, że regularna medytacja zmienia nawet strukturę mózgu (zwiększa się obszar w mózgu, który jest odpowiedzialny za koncentrację i skupienie).

Czytaj więcej na BUKI

Jak przygotować się do medytacji?

Na początek znajdź spokojne miejsce - wybierz ciche i wygodne miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. To może być specjalny kąt w twoim domu lub miejsce na zewnątrz, np. plaża lub las.Czytaj więcej na BUKI

Jak wybrać technikę medytacji odpowiednią dla siebie?

Istnieje tysiące technik medytacji. Każda z nich ma swoje własne cechy - co ważne, nie każda technika jest odpowiednia dla każdego.Wyróżniają między innymi: medytacje skoncentrowaną, medytacja skanowanie ciała, medytacja z mantrą itd.Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów