Podstawowa wiedza HTML - do czego może się przydać?

10.02.2023

Artykuły autora: 357

Podstawowa wiedza HTML - do czego może się przydać?

Programowanie jest coraz bardziej powszechne. Bez tej dziedziny nauki nie mielibyśmy wielu udogodnień i rozwiązań. Niegdyś uważano, że HTML, to jeden z języków programowania. Dzisiaj jest on jednak zaliczany do języka znaczników. Nie oznacza to jednak, że jest on nieważny lub nieistotny. Jak najbardziej przydaje się w codziennej pracy wielu osobom. Opowiemy dzisiaj, do czego i kiedy przyda się podstawowa wiedza z HTMLa.

Co to jest HTML?

HTML jest to język znaczników. Jego pierwsza wersja została napisana już w 1991 roku, a same początki miały już miejsce w 1980 roku (chodzi tu o prototyp informacyjny Enquire). W tym okresie powstało zapotrzebowanie na powstanie baz, które umożliwiałyby przepływ informacji między pracownikami, a konkretniej pomiędzy fizykami z całego świata - te wydarzenia i te potrzeby dały początek językowi znaczników (tutaj można zobaczyć, jak wyglądała pierwsza strona internetowa opracowana przez fizyków). HTML najczęściej jest wykorzystywany do tworzenia stron internetowych. Nie jest to język programowania, tak jak np. JavaScript. Zasadnicza różnica polega na tym, że nie ma on zachowanej tzw. logiki programowania. W HTMLu nie są wykorzystywane tzw. instrukcje warunkowe, a za jego pomocą nie można wykonywać obliczeń i zadań. Nie pozwala na tworzenie funkcji, dlatego też wszystkie te cechy sprawiają, że jest to język znaczników, a nie język programowania. Nie oznacza to jednak, że programiści nie muszą go znać (o tym opowiemy nieco później). Wykorzystywany jest do tworzenia struktury strony czy rozmieszczenia poszczególnych elementów.

Kod napisany w HTML’u ma za zadanie ustalenie struktur i układu strony internetowej. Za jego pomocą wyznaczane są m.in. nagłówki czy treści oraz obrazy. Sam HTML trzeba jednak obudować. Strukturę tą można przyrównać do układu kostnego człowieka. Bez kości nie jesteśmy w stanie żyć, jednak dopiero kolejne warstwy tworzą kompletnego człowieka - to samo dotyczy HTML’a, do którego dodaje się później CSS’a czy Javascript. Dopiero połączenie HTML z językami programowania pozwala na stworzenie interaktywny stron internetowych (takich, z których korzystamy na co dzień). Warto zaznaczyć, że HTML to najpopularniejszy język znaczników na świecie. Jest często używany przez programistów frontendowych, jednak jego znajomość nie jest tylko mile widziana w środowisku programistycznym. HTML przydaje się również w pracy w zawodach pokrewnych, dlatego nauka tego języka często jest bardzo dobrym pomysłem na samorozwój. Co więcej, większość osób, które chcą wejść do świata IT zaczyna naukę właśnie od tego języka. Zajęcia dodatkowe z tego zakresu można znaleźć na stronie BUKI.

Do czego przydaje się HTML?

HTML najczęściej jest potrzbny programistom (frontendowcom), którzy tworzą strony internetowe. W bardziej zaawansowanych aplikacjach nie jest on używany na co dzień (co nie zmienia faktu, że struktura stron internetowych jest oparta na tym właśnie języku znaczników). Programiści to jednak niejedyna grupa osób, która powinna znać HTML. Do tych osób zaliczamy również:

  • Specjaliści SEO - osoby, które pracują na tym stanowisku, powinny dobrze znać HTML. Pozwala im to na poprawienie widoczności strony internetowej w internecie.
  • Front-end developerzy - o ile frontend deweloperzy coraz rzadziej piszą w czystym HTML’u, to kod ten nadal buduje całą strukturę strony internetowej - jest to rodzaj szkieletu.
  • UX/UI - specjaliści ci nie muszą znać perfekcyjnie HTML’a, jednak jego znajomość z całą pewnością zaprocentuje na tych stanowiskach. Istotna jest wiedza na temat funkcji poszczególnych elementów.
  • Blogerzy - oczywiście nie jest to wiedza niezbędna do prowadzenia bloga jednak z całą pewnością podstawowa znajomość HTML’a pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie witryny.

Znajomość HTML’ a w wyżej wymienionych zawodach sprawia, że łatwiej jest zrozumieć cały projekt i jego istotę. Zmienia perspektywę patrzenia na projektowanie strony internetowej czy zwiększa kreatywność i pokazuje nowe sposoby jej budowania. 

HTML pozwala na:

  • formatowanie nagłówków;
  • formatowanie akapitów;
  • formatowanie list czy tabel;
  • umieszczenia obrazów na stronie;
  • umieszczanie plików wideo na stronie;
  • umieszczanie plików audio na stronie;
  • tworzenie hiperłączy.

Czy HTML jest trudny? Jak nauczyć się HTML’a?

HTML’a podobnie jak innych rzeczy można nauczyć się na wiele sposobów. Zaczynając od nauki samodzielnej, a kończąc na uczęszczaniu na studia. Możliwości jest co najmniej kilka i każdy powinien wybrać najwygodniejszą dla siebie ścieżkę rozwoju. Nic nie stoi na przeszkodzie do tego, aby nauczyć się języka znaczników samodzielnie - w zaciszu swojego domu. Wiele osób początki HTML’a (zwłaszcza młodsze pokolenie) poznaje na lekcjach informatyki. Nie wszyscy jednak poznali podstawy języka znaczników w szkole podstawowej lub średniej, dlatego też naukę można rozpocząć w każdym wieku. Sposób poznawania HTML’a jest w dużej mierze zależny zarówno od możliwości finansowych, jak i czasowych. 

Wracając jednak do pytania - jak nauczyć się HTML’a?

  • Studia - musimy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie ma takiego kierunku, jak “HTML” czy “język znaczników. Języka tego uczy się zazwyczaj na poszczególnych blokach zajęć na kierunkach informatycznych.
  • Nauka samodzielna - do nauki samodzielnej można wykorzystać zarówno książki, jak i materiały ogólnodostępne w internecie. Dobrym sposobem jest poszukanie filmików tematycznych np. na platformie Youtube. W przypadku nauki z książek trzeba mieć na uwadze to, że wiedza ta szybko staje się nieaktualna.
  • Kursy online - są to grupowe zajęcia zorganizowane prowadzone online. Program szkolenia jest zaplanowany wcześniej i dostępny dla potencjalnych kursantów. W ten sposób otrzymuje się wiedzę w pigułce.
  • Zajęcia indywidualne - ostatnim sposobem jest znalezienie nauczyciela, który poprowadzi swojego ucznia przez cały zakres wiedzy związany z HTML’em i w razie chęci dalszej współpracy będzie nadal wprowadzać w świat programowania.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

4.33

Według opinii 3 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

HTML - najczęściej zadawane pytania

Co to jest HTML?

HTML jest to język znaczników. Jego pierwsza wersja została napisana już w 1991 roku, a same początki miały już miejsce w 1980 roku (chodzi tu o prototyp informacyjny Enquire). W tym okresie powstało zapotrzebowanie na powstanie baz, które umożliwiałyby przepływ informacji między pracownikami, a konkretniej pomiędzy fizykami z całego świata - te wydarzenia i te potrzeby dały początek językowi znaczników.

Czytaj więcej na BUKI

Do czego przydaje się HTML?

HTML najczęściej jest potrzbny programistom (frontendowcom), którzy tworzą strony internetowe. W bardziej zaawansowanych aplikacjach nie jest on używany na co dzień (co nie zmienia faktu, że struktura stron internetowych jest oparta na tym właśnie języku znaczników). Programiści to jednak niejedyna grupa osób, która powinna znać HTML.Czytaj więcej na BUKI

Czy HTML jest trudny?

HTML’a podobnie jak innych rzeczy można nauczyć się na wiele sposobów. Zaczynając od nauki samodzielnej, a kończąc na uczęszczaniu na studia. Możliwości jest co najmniej kilka i każdy powinien wybrać najwygodniejszą dla siebie ścieżkę rozwoju. Nic nie stoi na przeszkodzie do tego, aby nauczyć się języka znaczników samodzielnie - w zaciszu swojego domuCzytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów