Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

8 najlepszych sposobów, jak pomóc dziecku z zadaniem domowym

01.11.2022

8 najlepszych sposobów, jak pomóc dziecku z zadaniem domowym
Dla rodziców
 1. Czy prace domowe mają sens?
 2. Czego uczą prace domowe
 3. Jak pomóc dziecku odrabiać prace domowe?
 4. Prace domowe są jedną z metod nauki. Zabieg ten często jest wykorzystywany przez nauczycieli w celu powtórzenia materiału omawianego na lekcjach. Niestety bardzo często zagadnienia omawiane na lekcjach są przedstawiane zbyt szybko, co przekłada się na problemy z pracami domowymi. Rodzice starają się na co dzień pomagać swoim pociechom w nauce. Nie zawsze jest to jednak proste zadanie, dlatego postanowiliśmy dzisiaj przedstawić Wam kilka praktycznych wskazówek.

  Czy prace domowe mają sens?

  Dzisiejszy wpis jest poświęcony pracom domowym, które są zadawane dzieciom. Temat ten jest dosyć kontrowersyjny. Jedni uważają, że prace domowe to konieczność, inni wręcz przeciwnie - że nie powinny być zadawane. W polskim systemie edukacji utarł się schemat, że dzieci muszą po szkole zajmować się szkołą - odrabiać lekcje. My jednak nie jesteśmy przekonani, że taki sposób nauki jest odpowiedni. 

  Możemy to poprzeć kilkoma argumentami:

  • Wyobraźmy sobie pracę po pracy. Wracamy do domu po 6-8 godzinach pracy, zjemy obiad i musimy znowu pracować. I to nie jednego dnia, tylko 5 razy w tygodniu + często w weekendy. Czy to nie jest straszne? Nie ma czasu na przyjemności czy odpoczynek, który jest niezwykle ważny. Nie zapominajmy o tym, że dzieci potrzebują jednak znacznie więcej czasu, który nie jest poświęcony aktywności intelektualnej.
  • Przez prace domowe dzieci po szkole nie mają czasu na wiele zajęć, np. aktywność fizyczną, spotkania ze znajomymi czy czytanie książek.
  • Wiele dzieci stresuje się świadomością, że nie jest pewne, czy nie zapomniało odrobić wszystkich lekcji - długotrwały stres niekorzystnie wpływa na nasze całe życie.

  Jest wiele powodów, dla których zadawanie prac domowych jest zbędne. Niestety w polskich szkołach ilość ich jest zawrotna. Dzieci po zajęciach często spędzają długie godziny nie tylko na nauce, ale również na odrabianiu lekcji. W społeczeństwie nauczycieli niestety często jest zerwać z tym schematem. Jest to szara codzienność polskiego szkolnictwa, dlatego my, jako rodzice, możemy próbować zerwać z tą praktyką, a póki ten system nie działa inaczej, to pozostaje  pomagać swoim dzieciom w odrabianiu lekcji - w ten sposób ten obowiązek może być wykonany nieco szybciej. Przez co dzieci mają więcej czasu na swoje zainteresowania.

  Czego uczą prace domowe?

  Skoro jednak jesteśmy już przy pracach domowych, postarajmy się znaleźć kilka pozytywów:

  • W pierwszych klasach szkoły podstawowej dzieci w ramach prac domowych często trenują robienie szlaczków czy rysowanie i kolorowanie. Pozwala to na wprawienie ręki i poprawiania motoryki małej.
  • W klasach starszych dzieci trenują wiadomości poznane na lekcjach w szkole - pozwala to na trenowanie pamięci. Można się nauczyć większej ilości słów w obcym języku czy poznać treści lektur.
  • Prace domowe pozwalają również na utrwalenie wiadomości oraz naukę na bieżąco. Jak wiemy, tylko regularna nauka przynosi odpowiednie efekty.
  • Prace domowe to również trenowanie pewnych cech charakteru - odpowiedzialność, samodzielność, organizacja czy sumienność.

  Jak pomóc dziecku odrabiać prace domowe?

  Rodzice zazwyczaj dzielą się na dwie grupy. Na tych, co zupełnie nie pomagają w pracach domowych (uważają, że kształtuje to samodzielność) i na tych, co wspierają swoje dzieci w codziennych obowiązkach (często jednak zbyt bardzo, co ma negatywne skutki) - dlatego też dzisiaj przedstawimy kilka praktycznych porad, które podpowiedzą, jak odpowiednio pomagać dzieciom w nauce. Tak, żeby nie wykonywać ich za nich, a jednak zachęcać do myślenia:

  1. Najpierw trzeba zadbać o optymalne warunki do nauki. Mowa tutaj o kwestiach takich jak np. wyłączony telewizor, wygodne miejsce, odpowiednie oświetlenie czy wszystkie potrzebne rzeczy do nauki pod ręką - tak, żeby się nie rozpraszać.
  2. Pamiętanie o samodzielności. Rodzice nie powinni odrabiać prac domowych za dzieci. Pomoc, to nie wykonanie zadania, a zachęcanie do myślenia, tłumaczenie czy podpowiadanie (jednak w ograniczonym zakresie).
  3. Pamiętanie o wspólnej odpowiedzialności. Zarówno rodzice, jak i uczniowie i sama szkoła jest odpowiedzialna za naukę i wychowanie tego młodego człowieka. 
  4. Rodzice w ramach pomocy powinni również wykazywać zainteresowanie pracami domowymi czy omawianym materiałem na lekcjach. 
  5. Zachęcanie dziecka do samodzielności - buduje to pewność siebie i uczy radzenia sobie w różnych sytuacjach.
  6. Sprawdzenie, czy kontrolowanie prac pisemnych - można coś podpowiedzieć czy wskazać ewentualne błędy.
  7. W przypadku nauki wiersza na pamięć - wysłuchanie recytowania.
  8. Rodzice powinni również uczyć swoje dzieci umiejętności polegającej na wyszukiwaniu informacji.

  Pomaganie w odrabianiu prac domowych jest również istotne z nieco innego powodu. Buduje zaufanie do rodziców i przekonanie, że można się do nich zwrócić z każdym problemem. Dziecko czuje oparcie w swojej rodzinie, co pozytywnie wpływa na ich więzi.

  Czego nie robić podczas pomagania w odrabianiu prac domowych:

  • Nie należy odrabiać prac domowych za dzieci.
  • Nie należy przekupywać czy nagradzać dzieci - praca domowa, to jednak obowiązek szkolny.
  • Nie można oglądać telewizji.
  • Nauka bez przerwy kilka godzin - istotne są przerwy.
  • Nie powinno się omawiać z dzieckiem lekcji, które będą dopiero omawiane w szkole.

  O ile nauka w pierwszych klasach szkoły podstawowej jest łatwa i większość rodziców jest w stanie pomóc przy niej, to jednak z roku na rok podnosi się poprzeczka. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą korepetycje. Korepetytorów możecie znaleźć m.in. na platformie BUKI.

Autor:

Oceń wiadomość

Praca domowa - często zadawane pytania

Czy prace domowe mają sens?

  Dzisiejszy wpis jest poświęcony pracom domowym, które są zadawane dzieciom. Temat ten jest dosyć kontrowersyjny. Jedni uważają, że prace domowe to konieczność, inni wręcz przeciwnie - że nie powinny być zadawane.

  Czytaj więcej na BUKI

Czego uczą prace domowe?

W pierwszych klasach szkoły podstawowej dzieci w ramach prac domowych często trenują robienie szlaczków czy rysowanie i kolorowanie. Pozwala to na wprawienie ręki i poprawiania motoryki małej.

Czytaj więcej na BUKI

Jak pomóc dziecku odrabiać prace domowe?

Rodzice zazwyczaj dzielą się na dwie grupy. Na tych, co zupełnie nie pomagają w pracach domowych (uważają, że kształtuje to samodzielność) i na tych, co wspierają swoje dzieci w codziennych obowiązkach (często jednak zbyt bardzo, co ma negatywne skutki) - dlatego też dzisiaj przedstawimy kilka praktycznych porad, które podpowiedzą, jak odpowiednio pomagać dzieciom w nauce.

Czytaj więcej na BUKI