Można się spotkać z jeszcze jednym określeniem dla kierunku zwanego statystyką – to „analiza danych”. I dokładnie na tym polega zadanie osób po tych studiach – na dogłębnej pracy z informacjami. Czy warto iść na uczelnię „oferującą” statystykę i jakie są perspektywy po ukończonych pięciu latach? Sprawdzamy możliwości, wady i zalety tego zajęcia.
Czym jest statystyka? Czy ten kierunek jest trudny?
Zadanie statystyka jest proste i trudne jednocześnie – ma on do dyspozycji pewną bazę danych, którą musi przeanalizować, we właściwy sposób zinterpretować, a następnie przedstawić trafne wnioski. Osoby te najczęściej nie działają samodzielnie, a są raczej „częścią łańcucha” np. w korporacji. Przykładowo dane dla nich może zbierać dział obsługi klienta, analityk przeprowadza ich weryfikację, a na podstawie wyników badań swoje strategie ustala np. dział odpowiedzialny za zaopatrzenie, nowe produkty oraz marketing.
Nierzadko od osoby po statystyce zależy to, jak prężnie będzie działała firma, dlatego w dużych korporacjach pracują całe sztaby osób o takim profilu. Co ciekawe, statystyka ma bardzo szerokie zastosowanie i często jest wykorzystywana w IT, handlu, szeroko pojętym biznesie, a także w dziedzinach medycznych i społecznych.
Studia należą do trudnych, ze względu na nacisk kładziony na nauki ścisłe. W statystyce trzeba umieć posługiwać się zaawansowanymi narzędziami, teoriami matematycznymi oraz mieć szeroką wiedzę z zagadnienia, w którym są dokonywane analizy. Również dostanie się na studia nie jest łatwe; wymagane są bardzo dobre wyniki z matury.
Gdzie można studiować statystykę? Przykładowe uczelnie
Dawniej bardzo często ten kierunek był nazywany po prostu „Matematyka i statystyka” – tak było jeszcze w latach 2020 / 2021 na Politechnice Wrocławskiej, gdzie kształcić można było się na kierunku „Matematyka, Statystyka i analiza danych”. Dziś bardziej trafnym określeniem jest „Matematyka i analiza danych” – na wspomnianej politechnice właśnie pod takim hasłem należy szukać informacji o programie nauczania. Ten sam kierunek odnajdziemy na Politechnice Warszawskiej.
Ponadto warto rozejrzeć się wśród kierunków:
- Analiza danych
- Modelowanie matematyczne i analiza danych
- Analiza biznesowa i data science
- Analityka gospodarcza i analiza danych
- Analiza i kreowanie trendów
„Czystą” analizę danych można studiować np. na Uniwersytecie Łódzkim oraz Uniwersytecie w Siedlcach. Modelowanie matematyczne znajdziemy w ofercie Uniwersytetu Gdańskiego. Kreowaniem trendów można zająć się w ramach studiów oferowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Na Collegium Da Vinci w Poznaniu można zapisać się celem zgłębiania analizy biznesowej.
Jaka matura, aby studiować statystykę?
Oczywiście studiów dotykających różnego rodzaju analityki jest jeszcze więcej, więc raczej nie powinno być problemu ze znalezieniem takiego kierunku w niemal każdej części kraju. Co trzeba zrobić już na etapie szkoły średniej, aby w ogóle myśleć o kwalifikacji? Sprawdźmy na przykładzie kierunku z Politechniki Warszawskiej:
- Podstawowym przedmiotem jest matematyka, mnożnik punktów z matury 1,5;
- Do wyboru (mnożnik 0,5) są przedmioty takie jak informatyka, geografia, chemia i fizyka oraz biologia;
- Kolejny obowiązkowy przedmiot to język obcy z mnożnikiem 0,75.
W poprzednim roku należało uzyskać 208 punktów, aby się dostać. Warto pamiętać, że przedmioty lepiej zdawać w ramach rozszerzenia, bo tylko wtedy ma się szansę na przyjęcie.
Jakie są perspektywy zawodowe dla absolwentów studiów z zakresu statystyki?
Część z tych perspektyw wymieniliśmy już w pierwszym akapicie. Na pewno warte odnotowania są te związane z biznesem oraz kwestiami społecznymi. Wiele firm i instytucji wciąż będzie potrzebowało ludzi, którzy poradzą sobie z analizą danych. Jest to aktualne nawet w czasach, gdy AI pewnie wkracza we wszystkie dziedziny naszego życia. Wciąż narzędzia reprezentowane przez sztuczną inteligencję nie są idealne, a ich obsługa i wdrożenie kosztuje bardzo dużo. Analityk jest też w stanie wykorzystywać potencjał AI, odpowiednio sterując nią i wykorzystując do uzyskiwania jeszcze lepszych wyników swojej pracy.
Co ciekawe, analityka może być nie tylko biznesowa, ale też:
- weterynaryjna
- medyczna
- chemiczna
- społeczna
Jak również powiązana z
- polityką międzynarodową
- ekonometrią
- zarządzaniem publicznym
- diagnostyką molekularną
- komunikacją w biznesie
Każda z powyższych dziedzin ma swój odpowiednik w kierunku studiów w Polsce, zarówno w ramach uczelni dziennych, jak i zaocznych.
Mimo wszystko jednak warto pamiętać, że wstęp na takie studia zdobywa się sumiennie pracując przez całą szkołę średnią. Tych kilka lat warto poświęcić szczególnie zgłębianiu dziedzin matematycznych i informatycznych. W ramach oferty serwisu BUKI można poszukać mentora, który przeprowadzi przez cały proces przygotowań do jak najlepszego zdania matury, a także rozwinie wiele innych, przydatnych umiejętności. Dobrym sposobem jest również nauka programowania, w tym szczególnie zainteresowanie się działaniem baz danych. Taka wiedza znacząco pomoże w łatwiejszym przejściu przez długie i dość trudne studia.