Kto z nas nie lubi gier komputerowych? Czy tworzenie gier komputerowych nie wydaje się pracą marzeń? Dzisiaj opowiemy o tym nieco więcej - jak są tworzone gry komputerowe, dlaczego tak bardzo lubimy w nie grać oraz czy faktycznie tworzenie gier komputerowych to praca marzeń. Z ciekawostek - na znaną chyba przez wszystkich grę Cyberpunk 277 wydano tyle pieniędzy, ile wydałoby się na wysłanie rakiety na Marsa.
Czy gry komputerowe mają sens?
Rynek gier komputerowych prężnie się rozwija. Fani gier co roku czekają na swoje ulubione produkcję. Wszystko to sprawia, że rynek ten jest bardzo dochodowy. Jest to tak szeroka branża, że dzisiaj porównuje się ja do produkcji największych hitów filmowych. Na wstępie jednak powiemy, że potrzebna jest umiejętność programowania, a tego możecie nauczyć się za pośrednictwem platformy BUKI.
Wszystko ma jednak swoje wady i zalety - tak samo gry komputerowe. Znajdziemy zarówno fanów, jak i przeciwników tego przedsięwzięcia.
Wady i zalety gier komputerowych (należy jednak pamiętać, że zarówno zalety, jak i wady w dużej mierze zależą od konkretnego rodzaju gry komputerowej):
Zalety gier komputerowych:
- trenowanie umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji;
- trenowanie refleksu;
- umiejętność logicznego myślenia;
- poprawienie zdolności manualnych;
- poprawianie spostrzegawczości;
- niektóre gry uczą dobrych wzorców;
- polepszają koordynację wzrokowo-ruchową;
- niektóre gry leczą z chorób natury psychicznej, np. z lęków i fobii;
- sukcesy w grze podnoszą pewność siebie (pozwalają na dowartościowanie samego siebie);
- gry multiplayer uczą współpracy w grupie;
- uczą myślenia strategicznego.
Wady gier komputerowych:
- niektóre gry nie wnoszą żadnej wartości dodanej do naszego życia;
- zbyt duża ilość czasu spędzona przed grą jest zagrożeniem w rozwoju mózgu młodych ludzi (szczególnie dzieci);
- niektóre gry mają w sobie dużo agresji, która przekłada się na codziennie funkcjonowanie;
- mogą prowadzić do uzależnień.
Reasumując - gry nie są niczym złym. Mogą wprowadzić wiele dobrego do naszego życia, jednak musimy podchodzić do wybierania gier i spędzania czasu przed ekranem odpowiedzialnie. Przejdźmy teraz do sposobu tworzenia gier komputerowych.
Jak tworzy się gry komputerowe?
Branża rynku gier komputerowych rozwija się w zawrotny tempie. Odbiorcy są coraz bardziej wymagający i czekają na kolejne niespodzianki. W zawodzie tym potrzebne są osoby kreatywne - które potrafią stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. W zależności od tego, czym chce się zajmować w procesie tworzenia gier komputerowych, można wybrać inną profesję. Niemniej jednak przydają się tutaj m.in. umiejętności programowania, graficzne czy kreatywne (np. umiejętność tworzenia scenariusza).
Do tworzenia gier komputerowych potrzebujemy m.in.:
- projektantów gier komputerowych;
- programistów;
- grafików;
- scenarzystów;
- specjalistów od dźwięku;
- specjalistów od efektów specjalnych;
- testerów,
a także osoby z szeroko rozumianego marketingu czy zarządzania.
Proces tworzenia gier jest bardzo szeroki, przykładowo:
- Projektanci gier zajmują się całą otoczką dotyczącą gry - np. ile będzie poziomów, jakie są zasady czy nawet opracowują wstępny wygląd scenariusza.
- Graficy komputerowi wprawiają w życie, to co jest zaplanowane. Zmieniają poszczególne elementy w obraz. Dbają również o dopasowanie do siebie wszystkich detali (np. wygląd postaci, otoczenia czy całej gry).
- Programiści - łączą efekty pracy projektantów i grafików, a następnie zmieniają te założenia w grę - tak, żebyśmy mogli zobaczyć ją na ekranie i w nią zagrać.
- Scenarzyści - opracowują cały koncept gry. Tworzą historię, w którą wchodzimy podczas grania. Projektują świat, który zostanie tam stworzony, np. dialogi.
- Testerzy gier - weryfikuje efekty pracy wszystkich osób. Sprawdzają, czy gra dobrze działa pod względem technicznym, czy scenariusz jest ze sobą spójny i oceniają, czy wszystko do siebie pasuje.
Gry komputerowe zyskują coraz bardziej na popularności - są częścią naszego życia, dlatego nic dziwnego, że zawód ten staje się być z roku na rok atrakcyjniejszy. Jest nie tylko ciekawy, ale również może sprawiać dużo frajdy.
Tworzenie gier zmieniło się na przestrzeni lat. Kiedyś grę tworzyło kilka osób, dzisiaj są od tego duże korporacje. W przypadku niektórych gier wykonywana jest również praca w terenie, np. nagrywanie odgłosu ptaków czy odgłosu silników samochodów. Coraz częściej również głosom postaci udzielają znane osoby.
Tworzenie gier komputerowych - zabawa czy praca?
Z całą pewnością tworzenie gier komputerowych może być zabawą. Nie zapominajmy jednak, że jest to nadal praca, która jest do wykonania. Trzeba
wykonywać konkretne zadania i krok po kroku dążyć do stworzenia gry.
Poniżej przedstawimy powody, dla których warto wejść do branży związanej z tworzeniem gier komputerowych:
- Pozwala na wykorzystywanie umiejętności analitycznych - jest to niezmiernie ciekawe - tworzenie zasad i całej struktury gry. Decydowanie o kolejnych etapach czy planowanie całej rozgrywki.
- Pozwala na rozwijanie swojej kreatywności - są osoby, które są kreatywne i uwielbiają tworzyć i wymyślać nowe rzeczy. Tworzenie scenariuszy, koncepcji czy postaci w grach komputerowych z całą pewnością będzie interesujące.
- Z całą pewnością praca w środowisku związanym z tworzeniem gier komputerowych będzie swobodna. W dużej mierze w takich firmach pracują ludzie z pasji.
- Jest to dynamicznie rozwijająca się branża, która pozwala na stworzenie stabilnej kariery. Rynek ten ciągle się rozwija, a ludzie coraz chętniej sięgają po gry komputerowe.
- Osoby pracujące przy tworzeniu gier komputerowych mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Dotyczy to niemal wszystkich stanowisk - testerów, grafików, project managerów czy programistów.